Yumurta Dolması Nasıl Yapılır?
Yumurta Dolması Nasıl Yapılır?

Kahvaltıların en farklısı, partilerinizin küçük yıldızı yumurta dolması. Yapması inanılmaz basit ama çok lezzetli olan bu tarif gayet minimalist. Sadece birkaç malzemeden yapılan yumurta dolması farklı lezzetler peşinde koşan insanlar için. Kahvaltıda aynı kombinasyonları yemekten sıkılan insanlar için hem lezzetli hem de pratik bir tarif. Yumurta dolmasının iki farklı tarifi vardır ilkinden başlayalım.

Yumurtaları Haşlayın ve İşe Başlayın

Kişi sayısı ve zevkinize göre istediğiniz kadar yumurtayı haşlayın. Soğuduktan sonra kabuklarını soyun ve yumurtaları diklemesine ikiye kesin. Yumurtaların sarılarını bir kaba alın ve beyazlarını dağıtmadan ayrı bir kaba alın.

Yumurta Dolması Yapılışı
Yumurta Dolması Yapılışı

Bundan sonra tarifi, yumurtanın sarısı ve beyazı olarak ikiye ayıracağız. Yumurta sarılarını çatal yardımı ile ezin. İçine biraz tuz, değirmende taze öğütülmüş karabiber, pul biber, 1 yada 2 yemek kaşığı mayonez katın ve kıvam alana kadar karıştırın.

Şimdi ayrı ayrı tabaklara unu, çırpılmış yumurtayı ve ekmek kırıntısını koyun. Yumurtaların beyazlarını ilk önce una bulayın. Ardından önce yumurtaya ve sonra da ekmek kırıntısına bulayın. Önceden kızarttığınız yağın içinde yumurtaları kızartın. Bir havlu peçete yardımı ile fazla yağlarını alın.

Yumurta Dolması
Yumurta Dolması

Şimdi Birleştirelim!

Yumurta beyazlarının içindeki boşluğa yumurta sarısından yaptığımız karışımı koyalım. Yayvan bir servis tabağına bunları yerleştirdikten sonra üzerlerine biraz paprika ekelim ve işte hazır. Yumurta dolması kahvaltı sofrasının ortasına koyun ve tadını çıkarın.

İkinci tarifi, birinci tarife göre hazırlaması biraz daha zordur. İkinci tarifte haşlanmış yumurtaların kabuklarını yine soyuyoruz ve diklemesine kesiyoruz. Yine yumurtaların sarılarını ve beyazlarını ayırıyoruz. Yumurtaların sarılarının bir çatal yardımı ile eziyoruz. Ardından içine ince rendelenmiş kaşar, ince doğranmış maydanoz, biraz ekmek kırıntısı, tuz, karabiber ve pul biber ekleyip iyice karıştırıyoruz.

Yumurta Dolması Püf Noktaları
Yumurta Dolması Püf Noktaları

Bu Sefer Farklı Olacak

Hazırladığımız bu karışımı yumurta beyazlarının içine koyuyoruz. Bir tabağın içerisine biraz un ve bir adet yumurta koyuyoruz. Bu karışımı iyice çırptıktan sonra yumurtalarımızı bu karışıma buluyoruz. Ondan sonra az yağda altlı üstlü üzeri kızarana kadar pişiriyoruz. Pazar kahvaltısının göz bebeği olacak olan yumurta dolması hazır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*