Baharatın kullanımı
Baharatın kullanımı

Yemek yapmak, değişik lezzetler bulmak asırlardır insanların vazgeçemediği bir eylem. Baharatlar ise yemek kültürünün mozaik taşları. Eski çağlardan beri insanların ilgisini çekmiş, onları araştırmaya sevk etmiş olan bitkiler, baharatların kaynağıdır.

İnsanlar bitkileri yemiş, içmiş; onlardan ilaç yapmış, boya üretmiş, koku yapmış. Bu nedenle hayatımızın her alanında bir bitki ile değişik amaçlarlar için temasa geçmemiz mümkün. Baharatlar ise bitkilerin en hoş kokulu, en lezzetli, en egzotik hali.

Yemeklerin Parfümü Baharatlar

Baharat, çok eski zamanlarda sadece zenginlerin ulaşabileceği bir mevkideymiş. Uzak doğudan Avrupa’ya ticareti yapılır, zengin kontlarının mutfaklarını şenlendirirmiş. Öyle ki bu ticaret için kullandıkları yolun ismi tarihimize Baharat Yolu olarak damga vurmuştur.

Baharatın karışımları
Baharat karışımları

Günümüzde Baharatlar

Artık her mutfakta, her kültürde baharatlı yemekler tatmak mümkün. Kullanım miktarları ve kullanılan çeşitler hala farklılık gösterse de genel kanı baharatın yemeği başka bir boyuta taşıdığı yönünde.

Bir yemeği yaparken elimizin otomatik gittiği klasik baharatlar vardır. Tavukla özleşen köri ya da elma ile devleşen tarçın; Balığın dostu defne yaprağı ya da etin tadını derinleştiren kekik gibi.

Ama bizi şaşırtan, ters köşe yapan kullanımlar da az değildir. Laz böreğinde karabiber ya da çikolatalı tatlılarda tuz kullanılması bunlardan sadece iki örnek. Ne yazık ki genel kanı tuzlu yemekler ile tatlılar için kullanılan baharatları birbirinden ayırır. Fakat durum hiç de öyle değildir.

Baharat kullanımı tecrübe ister. Eğer seviyor ve merak ediyorsanız baharatların birbirleri ile ya da yemeklerle olan uyumunu keşfetmemeniz için hiçbir engel yok.

Baharatları Gözümüz Gibi Korumak

Baharatları mutfaklarımızda bulundurmak ve saklamak için çeşitli yöntemler deneriz. Ergonomik yapısı ile baharatlıklar bu iş için en sağlıklı, en kolay yoldur. Aynı zamanda baharatlıklar en güzel dekoratif malzemelerdir.

EWs porj 008253-8 bambu standlı baharatlık
EWs porj 008253-8 bambu standlı baharatlık

Baharatların serin ve kuru yerde saklanması önemlidir. Ömürleri 2 ila 4 yıl arasında değişir. Profesyonel aşçıların yemeklerinin lezzet sırrı, kullandıkları baharatlarda gizlidir. Siz de mutfağınızın profesyonel şefi olabilir ve yeni keşifler yaparak pişirdiğiniz yemeklerle çevrenizdekileri büyüleyebilirsiniz. Bunun için çeşit çeşit baharatlar emrinize amade.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*