Dekorasyonda ferah ve dinamik bir görünümün hedeflendiği yazlık konutlar için tekliflerini aktaran İç Mimar Eda Tahmaz, ekseriyetle beyazın hakim olduğu iç yerlerde farklı noktalarda kullanılacak canlı renkler ile gücün yükseltilebileceğini, tıpkı vakitte gereç seçiminde beyaz ahşap ile istek edilen hafif görünüm yakalanabilecekken dış yerde da toplumsallaşma alanı olarak görülen havuz başı ve bahçe dizaynlarının da en az iç yer dekorasyonu kadar değerli olduğunu vurguladı.

Dönemin trend renkleri

Işığı en yeterli yansıtan renk olarak yazlık mesken dekorasyonunda sıklıkla tercih edilen beyaz rengin yeri olduğundan daha büyük ve ferah göstermesi sebebiyle dekorasyon için hakikat seçim olduğunu lisana getiren Eda Tahmaz, yeşil, mor, kırmızı, çivit mavisi üzere canlı renkleri aksesuarlarda ve dokumacılık eserlerinde tercih ederek yer içerisindeki enerjiyi yükseltebileceğimizi belirtiyor. Mavi ve beyaz desenli dokumacılık eserleri yahut mobilyalar ile dekorasyona tıpkı vakitte marin temasının da getirilebileceğini aktaran Tahmaz’a nazaran, güneşi yer içerisine alan sarı, bu yaz, dekorasyon düşkünlerini mest edecek.

Sarı ayrıntılara sahip aydınlatma elemanları, sarı nesneler yahut sarı bir puf, yer içerisindeki havayı daha içten bir hale getirecek. Desenlerde hayvan baskıları ile bilhassa de zebra ve leopar desenlerinin revaçta olacağını belirten iç mimar, tek bir duvarda tercih edilecek zebra desenli duvar kağıdının yere şık bir görünüm katacağı görüşünde.

Doğal taşlar tekrar moda

Bugüne kadar gerçekleştirdiği tüm projelerinde doğal materyal kullanımına itina gösteren Tahmaz, yazlık meskenler için de taban kaplamalarında ve mobilyalarda tercih edilebilecek beyaz ahşabın döneme damgasını vuracağı istikametinde ipuçlarını paylaşırken doğal taş kullanımının hiçbir vakit demode olamayacağını, mermerin iç yerlere getirdiği yalın ve hafif görünümün bilhassa de yazlık konutlar için bir vazgeçilmez olduğunu vurguluyor.

Havuz başı ipuçları

Meskenler ile bütünleşen havuz başı alanlarında ise havuz ile bütünleşen hidromasajlı açık küvet alanları da oluşturularak, tüm aile fertlerinin bir ortada daha çok vakit geçirmelerine imkan sunulduğunu aktaran iç mimar, havuz başı alanlarında bilhassa güneşe ve suya sağlam, solmayan ve leke tutmayan kumaşlardan oluşan mobilyaların kullanılmasını gerektiğini; bir tente, güneş şemsiyesi yahut tik ahşap gölgeliklerle tasarlanmış bir açık hava odası ile havuz keyfinin daha da arttırılabileceğini lisana getiriyor.

Bilhassa güneşlikli daybed’ler ile, açık hava odanızda yer verdiğiniz dış yer kanepeleri, minderler ve puflarla samimi ve konforlu bir havuz başı atmosferi yaratılabileceğini aktaran iç mimara nazaran, havuzun içinde ise cam mozaikler, seramik karolar yahut doğal taşlar kullanılabilir. İthal cam mozaikler, natürel renkler ve desenler ile çok canlı ve doğal bir görünüm elde edilebilir. Antislip, yani kaymaz özellik taşıyan doğal taşlar ve karolar ise kayma riski olan alanlar ile havuz etrafı için inançlı bir yer oluşturur. Tik ahşaplar, hasır örgüler yahut rattan dokular havuz kenarı için mobilya tercihlerinizde uyumlu ve istikrarlı bir bütünlük yaratacaktır.