• Merhabalar sevgili takipçilerim size tam kıvamında ne çok sulu ne çok katı rengi cam üzere vişne reçelimin tanımını vermek istiyorum. Tam mevsimi çabucak denemenizi tavsiye ediyorum. Buyrun tanımım.

Vişne Reçeli Tanımı İçin Gereçler

  • 1, 5 kg vişne
  • 1, 5 kg şeker
  • 1 çay kaşığı margarin
  • 1 çay kaşığı limon tuzu

Vişne Reçeli Tanımı Yapılışı

Hazırlanışı:

Öncelikle vişneyi temizleyip yıkayın. Çekirdeklerini vişneyi fazla zedelemeden çıkarın ki bu süreç azcık uzun sürüyor:) Aslında vişne temizlenip çekirdekleri çıkınca 1 kg ya düşüyor. Şeker ölçümüz teğe bir buçuk olmalı. Yani çekirdeklerini çıkardıktan sonra vişneleri bir kaba alın. Birebir kap ile 1, 5 ölçü şeker ekleyin. Bu vişne reçeli için tam kıvamdır. Tencereye vişneleri alın üzerine şekeri ekleyin. Hiç bekletmeden ocağa alın. Kaynamaya başlamadan yani hafif sulanınca süzgeç yardımıyla vişneleri reçelin içinden çıkarın. Bu süreç hem meyvelerimizin sertleşmesini önleyecek hemde reçelimizin çok koyu renk olmasını önleyecek.

Vişneleri aldıktan sonra reçelimizi kısık ateşte kaynamaya bırakıyoruz. İçine çok az margarin ek edin köpük oluşmasını önleyecektir. Orta sıra reçel kıvamına bakalım. Ağırlaşınca kıvamını anlıyorsunuz zati. Küçük bir kapa alıp dolapta soğutup reçel kıvamı yerinde mi bakabilirsiniz. Kısık ateşte 15 dakika benim için kâfi oldu. Reçelin içinde aldığımız vişneleri tekrar ekliyoruz ve bir iki taşım daha kaynamasını bekliyoruz. Ocağı kapatmadan limon tuzunu ekliyoruz. Bu da şekerlenmesini önleyecektir. 5 dakika sonra ocağımızı kapatalım. Tencerede soğuyana kadar bekledikten sonra cam kavanozlara boşaltalım. Nefis reçelimiz hazır, Afiyet olsun:)