Tuzun nemlenmemesi için
Tuzun nemlenmemesi için

Tuz Neden Nemlenir?

Tuzluklarda meydana gelen katılaşma ve akmama sorunu herkesin en az bir kez yaşadığı bir durum. Bu sorun tuzun katılaşarak kullanılamamasına sebep olur. Fakat bu duruma sebep olan şey ve alınması gereken önlem nedir? Öncelikle buna sebep olan asıl durumu inceleyelim.

Tuzun nemlenmemesi için neler yapılmalıdır?
Tuzun nemlenmemesi için neler yapılmalıdır?

Tuz Nedir?

Sodyum ve klor elementlerinin birleşimi sonucu sodyum klorür (NaCl) yani tuz bileşimi oluşur. Bileşim nemi bünyesine kolay şekilde çekebilir. Bu sebeple tuz havada veya ortamda bulunan nemi kendinde toplayarak katılaşma eğilimindedir. Mutfak ortamında nem sorunu sandığınızdan bile fazla miktarda bulunabilir. Havada bulunan nem ve rutubet sonucu tuz topaklanarak katılaşır. Bunun sonucunda nem tuzun kullanımına engel olur. Önemsenmeyecek kadar ufak bir sorun gibi dursa da can sıkıcı olabilir.

Tuzun Nemlenmemesi İçin Yapılacaklar

Bu sorunu önlemek için nemi tuzdan önce kendisine çekecek bir madde kullanmak akıllıca olacaktır. Tuzun nemlenmesini önlemek için herkesçe bilinen ilk yöntem tuzluk içerisine birkaç adet pirinç koymaktır. Ancak bu yöntem yalnızca ufak delikleri olan tuzluklar için yararlı bir yöntemdir. Çünkü büyük olanlar genellikle yemek yapılırken kullanılıyor ve pirinçlerin deliklerden düşme ihtimali bulunuyor.

Tuzun nemlenmemesi için neler yapılmalı?
Tuzun nemlenmemesi için neler yapılmalı?

Kim yemeğine tuz ektikten sonra pişmemiş pirinçler görmek ister ki! Buna alternatif olarak farklı baklagilleri de deneyebilirsiniz. Örneğin fasulye ve bakla. Bunlar da tuzdaki nemi kendisinde toplayarak tuzun bozulmasını engellemektedir. Farklı bir yöntem olarak da kağıt var. Tuzluk içine kağıt, özellikle gazete koymak da farklı bir yöntem. Gazete kağıtlarını ufak parçalar halinde tuzluk içerisine koyarak nemi tuzdan ayırabilirsiniz. Böylece gazete havada bulunan nemi kendisinde toplayarak tuzun topaklanıp bozulmasına engel olmuş olur.

EWs cam mor yağlık sirkelik tuzluk seti
EWs cam mor yağlık sirkelik tuzluk seti

Bunlar gibi alternatif koruma yöntemleri haricinde https://www.ews.com.tr/ews-cam-mor-yaglik-sirkelik-tuzluk-seti adresinden bulabileceğinizedenir? nir? ort tuzluk setinizin içerisindekileri tam olarak nemden koruyan yapıda olması önemlidir. Tasarım ve malzeme olarak bunu önleyen yapıda olan baharatlık ve tuzluklar size kolaylık sağlayacaktır. Ufak ama can sıkan bir sorun olarak görülen tuzun nemlenme ve katılaşma sorunu bu sayede çözülecektir. Sorunun çözümü işte bu kadar basit!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*