Yemeğe fazla tuz döktüm
Yemeğe fazla tuz döktüm

Yemek yapmanın birçok püf noktası olduğu ve el lezzetinin yemeğin tadını tamamen farklı noktalara taşıdığı doğru ancak yapılan en ufak bir hata yemeği yenilemez hale getirebilir. Dalgınlıkla atılan fazla tuz veya yemekte kullanılan malzemelerin tuz oranlarının bilinememesi yemeği yenilemez duruma sokabillir. Ancak yemek tuzlu oldu diye çöpe dökmenize gerek yok. Tuzlu yemeği normal hale getirmek için yöntemler mevcut.

Çok tuzlu yemek nasıl düzeltilir?
Çok tuzlu yemek nasıl düzeltilir?

Günün Kahramanı Patates

Herkes muhakkak tuzlu yemeklerin tuzunu almak için patates kullanıldığını duymuştur. Patates yapısı gereği pişerken içine tuz çekebilen bir sebze. Aslında bunun çok basit bir mantığı var. Bütün hücrelerinde nişasta depolayan patates, içine koyulduğu suyu hücrelerine çekmek isteyecektir. Doğal olarak suyla birlikte, suyun içerisinde çözünen tuzu da içine çekecektir. Yemeğinizin tuzunu azaltmak için patates kullanacaksanız, yemeğe su takviyesi de yapmanız gerekebilir. Ne kadar patates başrol gibi görünse de aynı etkiyi pirinç kullanarak da yaratabilirsiniz. Pirinç de içinde bulunan yoğun nişasta sebebiyle suyu çekmek isteyecektir. Tuz azaltma işleminden sonra isterseniz pirinçleri bir kaşık yardımıyla ayıklayabilirsiniz.

Yemekteki tuzu azaltmak
Yemekteki tuzu azaltmak

Yemeğin Suyunu Süzün

Bir diğer kurtarma yöntemi de yemeğin suyunu süzmek olacaktır. Özellikle diyetisyenler ayrı yemek yapamayanlar için mevcut yemeğin suyunu süzmeyi ve üzerine tekrar su eklemeyi önerirler. Bunun en büyük sebebi, sulu yemeklerde tuz, yağ ve salça gibi sos kısmının suda bulunmasından kaynaklanıyor. Eğer taneleri ve suyu kolay ayrılabilen bir tencere yemeğinde tuz sorunu yaşıyorsanız yemeğin suyunu tamamen süzebilir, tuzuna dikkat ederek yeni sos hazırlayabilir ve yemeğinizle birleştirebilirsiniz. Süzgeç modelleri için https://www.ews.com.tr/ews-akrilik-beyaz-suzgec adresini kontrol edebilirsiniz.

EWs akrilik beyaz süzgeç
EWs akrilik beyaz süzgeç

Süt İmdadınıza Yetişsin

Özellikle sebze çorbalarından tuzu arındırmak belki de en zor meselelerden biri gibi görünüyor. Ancak mutfak dönüşümün sınırsız olduğu bir alan olduğu için hiçbir şey çözümsüz kalmıyor. Yaptığınız sebze çorbalarının tuzu çok olmuşsa, suyunu süzerek o muhteşem sebze suyunu ziyan etmek istemezsiniz. Bunun yerine, kaynayan çorbanızın içine yeterli miktarda süt koyabilir ve bir nevi çorbanızı terbiye edebilirsiniz. Bu yöntem hem çorbanızın lezzetini arttıracak hem de tuzunu ve baharatlarını dengeli hale getirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*