Tatlı Tuzlu Atıştırmalıklar Tanımı İçin Materyaller

Karışım için:

  • 4 su bardağı karışık chex kahvaltı gevreği (iri modüllü olan öbür kahvaltılık tahıl da olabilir)
  • 1 su bardağı karışık kuruyemiş (kabuksuz)
  • 1 su bardağı çubuk kraker (her çeşit olur)

Sosu için:

  • 1 su bardağı kalıp yahut damla çikolata
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ

Üzeri için

  • Pudra şekeri

Not: sosu için beyaz çikolata da kullanabilirsiniz ve üzerine pudra şeker yerine kakao da serpebilirsiniz.

Tatlı Tuzlu Atıştırmalıklar Tanımı Yapılışı

Kahvaltı gevreği, kuru yemiş ve çubuk kraker geniş bir kapta karıştırılır. Başka yandan sos için tavaya sıvı yağ ve çikolata alınır ve tavanın altı en kısık ayarda tutulur, çikolata eriyince düzgünce karıştırılır ve ateşten alınır. Hazırladığımız karışımın üzerine gezdirilerek dökülür. iki kaşık yardımı ile krakerler ve kahvaltı gevreği kırılmadan karıştırılır, bütün sos düzgünce yedirilir. Büyük bir tepsiye yağlı kağıt serilir ve karışım tepsiye yayılır, çok ince olarak.
Çikolata büsbütün soğuduğu vakit katılaşacaktır, bir çay süzgeci ile tepsinin üzerine bol pudra şekeri serpilir (bu evreyi isterseniz bebişlere zaman edin ve onlar ne yapacağını zati bilirler). Pudra şekeri serptikten sonra yahut minik yardımcılarımız kaşık kaşık üzerine yığdıktan sonra iki kaşık yardımı ile tekrardan karıştırın ve pudra şekerine uygunca bulayın (pudra şekeri çikolatalı karışımın birbirine yapışmasını önlüyor).
Küçük servis kaselerine bölerek ikram edebilirsiniz. Şayet fazla arttıysa (ki artmayacağından eminim, yarısı yerlerde, yarısı bebişinizin karnında, yüzünde, saçlarının içinde falandır) hava almayacak ağzı kapalı bir kutuda yahut poşette saklayabilirsiniz. Afiyet olsun.