Sonbaharın tahminen de en belirleyici özelliklerinden biri, renkleri. Tabiatın bütünüyle, sarı, turuncu, koyu kırmızı ve kahverengiye büründüğü bu mevsim, iç yerlere da yansıyor. İç Mimar Eda Tahmaz, toprak tonları, yeşil, sarı ve turuncu üzere sonbahar renkleri üzerinden dönemin dekorasyonun trendlerini tahlil ederken birebir vakitte kır hayatından ilham alan konutların ve ahşap kullanımının son devrin beğenilen trendlerinden olduğunu belirtiyor.

Meskeninize cazibe katın

Sararan tabiat ile bir arada ilhamını kır konutlarından ve country tarzından alan dekorasyonların da yükselişe geçtiğini vurgulayan Tahmaz, bej ve kahverengi tonlarında yaratılacak bir dekorasyonun bu görünüm için ülkü olduğunu tabir ediyor. Duvarlarda kullanılan bej renge eşlik eden ahşap mobilyalar ve toprak tonlarında dokuma eserleri ile sıcak ve samimi bir güz atmosferi yaratmak mümkün. Desenlerde ise hayvan figürleri ile yeniden leopar, zebra ve inek üzere hayvan desenleri ön plana çıkıyor. Yere dinamizm katmak için canlı renklerden de faydalanılabileceğini aktaran Tahmaz’a nazaran, mavi-gri, turkuaz, yeşil ve kırmızı renkler, toprak tonları ile kombinlendiğinde yalnızca kahverengi tonlarından oluşan tekdüze bir imgenin önüne geçerek dekorasyona cazibe katıyor.

Dönemin favorisi: Yeşil

Yeşilin koyu tonlarının dönemin favorilerinden olduğunu belirten iç mimar, duvar kağıtlarında, koltuk döşemelerinde ve dokuma eserlerinde bu renkten faydalanarak dekorasyona daha tezli bir görünüm kazandırılabileceği görüşünde. Bilhassa vintage mobilyalarda kadife kumaş ile birlikte daha da ön plana çıkan koyu yeşiller, bu dönemde dekorasyon severlerin ilgisini daha da çok çekiyor. Bu renge eşlik edecek dinamik renklerin başında hardal sarısı ve turuncu tonlarının olduğu belirten iç mimar, dekorasyonda yaşanan 70’li yıllara dönüşün tesirlerinin daha uzun yıllar devam edeceğinin de altını çiziyor. Bu tesir, kıvrımlı sınırlara sahip mobilyalar, aksesuarlarda benimsenen büyük, geometrik formlar ve ekose desenler ile daha da pekiştirilebilir.