Limon ve Sirke ile Yapılabilecekler
Limon ve Sirke ile Yapılabilecekler

Eğer sizde bambu kesme tahtası kullanıyorsanız, bu tarz ürünleri bulaşık makinesinde yıkamanın ne kadar zararlı olabileceğinden haberdarsınızdır. Aslında zor gibi görünse de bu kesme tahtalarını kolaylıkla temizlemek için ihtiyacınız olan sadece 2 malzeme var: İri tuz ve limon. Tuzu yüzeyin her yerine gelecek şekilde eşit bir şekilde tahtanızın üzerine dökün. Ardından ortadan ikiye kestiğiniz limonla tahtanızı ovmaya başlayın. Tuz parçacıkları lekelerin çıkmasına yardımcı olurken, limon da dezenfektan görevi görerek kesme tahtanızda hijyeni sağlayacaktır.

EWs Bambu Kesme Tahtası
EWs Bambu Kesme Tahtası

Ocağınızdaki İnatçı Yağlar İçin Sirke Kullanın

Ocaklar ve davlumbazlar mutfaklardaki yağ kalıntılarının en yoğun olduğu yerlerdir. Özellikle uzun süredir temizlenmemiş bir ocak varsa, buradaki yerleşmiş yağ lekelerini çıkarmak oldukça zor olabilmektedir. Uzun zahmetler vermeden ve doğal yollarla yağ lekelerinden kurtulmanın yolu ise sirkeden geçiyor. 1 paket karbonat ve 1 çay bardağı sirkenin birleştiklerinde ne kadar güçlü bir yağ çözücü olduklarını görünce gözlerinize inanamayacaksınız ve bir daha yağ sökücü spreylere para vermek istemeyeceksiniz.

 

Sirke ile Yapılabilecekler
Sirke ile Yapılabilecekler

 

Ocağınızdaki yağ lekelerinin üzerine eşit bir tabaka halinde karbonatı dökün. Ardından karbonatın üzerine sirkeyi yavaş yavaş dökmeye başlayın. Karbonat ve sirke birleştiklerinde köpürmeye başlayacaklardır ve bu da doğru bir iş yaptığınızı gösterir. Bu karışımı yaklaşık 15 dk ocağın üzerinde bırakın ve sonrasında ovalamadan yağ lekelerinin nasıl çıktığına şahit olun.

Limon ile Yapılabilecekler
Limon ile Yapılabilecekler

Tavaların Temizliğinde Limona Şans Verin

Tavalardaki yağ ve yemek kalıntıları oldukça can sıkıcı olabilir. Bu nedenle yapabileceğiniz en akıllıca çözüm, karbonat, limon ve tuz üçlüsü. Tavanın dibine ince bir tabaka karbonatı dökün. Kalınca kestiğiniz bir limon dilimin üzerine tavayı çizmemesi için yemeklik tuz serpin ve tavanızı bununla nazikçe ovun. Ne kadar kolay temizlendiğine inanamayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*