Serinlemek İsteyenlere 3 Farklı Soğuk Çay Tarifi
Serinlemek İsteyenlere 3 Farklı Soğuk Çay Tarifi

Yaz aylarında sıcağın pençesinden koparacak bir içecek arar insan. Soğuk çay bu içecekler arasında en şahane olanıdır. Dallas dizisini hatırlayanlar bilir, soğuk çay furyası o zamanlar Türkiye’ye gelmişti. Şimdi sizlere 3 farklı soğuk çay tarifi verip, 3 farklı lezzette serinlemenize yardımcı olacağız.

En Bilindik Çeşidiyle Limonlu

Öncelikle 1 adet limonun kabuğunu rendeleyelim ama dikkat edelim ve limonun beyaz yerlerini rendelemeyelim çünkü limonun o beyaz kısımları acıdır.,

Limonlu Soğuk Çay
Limonlu Soğuk Çay

2 limonu ince ince doğrayın ve bir tepsinin içine dökün. Üstüne yarım su bardağı şeker ve rendelediğiniz kabuğu ekleyin. Limonun suyu çıkana kadar elinizle yoğurun. İyice yoğurduktan sonra bir süzgeç yardımı ile bu karışımın suyunu süzerek bir sürahiye boşaltın. Sürahiye yaklaşık bir litre demlenmiş siyah çay ekleyin ve biraz da nane ile şenlendirin. Bir gün buzdolabında dinlendirdikten sonra limonlu soğuk çayınız hazır olacaktır.

Bursa Şeftalisini Sıcaklardan Kurtarın

Dört adet olgun ve kokulu şeftaliyi ince ince doğrayın ve tencereye atın. Daha sonra tencerenin içine  yarım litreden biraz fazla su ekleyin ve orta ateşte arada karıştırın. Su iyice kaynayıp şeftalinin rengini alınca ocaktan alın ve sürahiye süzerek boşaltın. Üzerine yaklaşık 1 su bardağı şeker ilave edin ve iyice karıştırın. Ardından yaklaşık bir su bardağı kadar siyah çayı sürahiye ekleyin. Oda sıcaklığına geldiğinde buzdolabında demlenmesini bekleyin ve işte şeftalili soğuk çayınız hazır.

Şeftalili Soğuk Çay
Şeftalili Soğuk Çay

Aklınızı Karıştıracak Karışık Soğuk Çay

Bu soğuk çay tarifi sizin için artık diğer soğuk çaylardan farklı olacak. Bir blenderın içine 1 dilim çekirdekleri çıkartılmış karpuz, 1 dilim kavun, 1 limonun suyu ve 1 adet portakalın suyunu dökün. Yüksek hızda iyice karışana kadar blenderı çalıştırın. Süzerek sürahiye dökün ve üzerine yarım bardak toz şeker ilave edin. Ardından demlediğiniz siyah ve yeşil çayı sürahiye ekleyip karıştırın ve buzdolabında 1 gün boyunca dinlendirin.

Karışık Soğuk Çay
Karışık Soğuk Çay

Soğuk çay öğün aralarınızın serin geçmesini sağlayacaktır. Yemeklerin yanında ya da arkadaşlarınızla toplandığınızda bu soğuk çaylar sohbetin koyulaşmasını sağlayacaktır. Merak etmeyin sohbet hararetli bir hal aldığında bir bardak soğuk çayın bütün harareti alacağını bileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*