Sebze meyve yıkama
Sebze meyve yıkama

Günümüzde tarımsal üretimde kullanılan pestisitler, böcek ilaçları ve kimyasal gübreler maalesef meyve ve sebzeler ile soframıza kadar taşınıyor. Bu sebeple sebze ve meyveleri yıkarken bazı unsurlara dikkat etmek ve iyi bir temizleme işlemi yapmamız gerekiyor. Bir miktar suyun altında tutarak yıkadığınız bu pestisit kalıntılarından iyi şekilde kurtulmanız imkansız. O zaman ne yapmalı?

Sebze nasıl yıkanmalı?
Sebze nasıl yıkanmalı?

Sirkeli Suda Bekletmek

Sirkenin anti-bakteriyel özelliği var. Sebzelerin üzerinde bulunan parazit, bakteri ve göremediğimiz diğer mikroorganizmaların yüzeyden ayrılmasını sağlayarak sebze ve meyvelerimizi temizliyor. Yaklaşık 3 ölçü suya karşılık 1 ölçü sirke oranında hazırladığınız solüsyon içinde sebze ve meyvelerinizi en az 20 dakika bekletmeniz gerekmekte. Ardından temiz su ile yeniden durulayarak sirke kokusundan anında kurtulabilir, sebze ve meyvelerinizi güvenle tüketebilirsiniz.

Limon Suyu Kullanın

Sirkeli su karışımına https://www.ews.com.tr/ews-joie-limon-sikacagi adresinden alabileceğiniz limon sıkacağı ile bolca limon sıkarak ekleyebilir ve bekletme süresini biraz daha düşürebilirsiniz. Limon kullanımı sirkeli su su karışımının temizleyici etkisini iyiden iyiye arttıracaktır. Ayrıca 1 yemek kaşığı sirke, 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı su ölçülerinde veya bunun 2-3 katı ölçülerde hazırlayacağınız karışımı sprey şişeye doldurup meyve ve sebzeleriniz üzerine sıkarak da temizleme işlemi yapabilirsiniz. Sıkma işleminden sonra 10 dakika kadar bekletip meyve ve sebzelerinizi durulayabilirsiniz.

EWs joie limon sıkacağı
EWs joie limon sıkacağı

Sodalı Su

Sodalı suyun alkali bir ortam oluşturup pestisitlerin parçalanmasını sağladığı bilinmektedir. Meyve ve sebzelerinizi sodalı su ile yıkayıp ardından bol su ile durulayarak temizleme işlemi yapabilirsiniz.

Çağ Ağacı Yağı

Çay ağacı yağının ise antibakteriyel özelliği var. Aktarlardan satın alabileceğiniz çay ağacı yağından 7 damla kadar alıp içi su dolu bir kaba ekliyoruz. Sebze ve meyveleri bu suda 2-3 dakika kadar bekletiyor ve duruluyoruz. Ayrıca çam ağacı yağının saç bakımı, cilt rahatsızlıkların tedavisi gibi çok farklı alanda kullanımı var.

Meyve nasıl yıkanmalı?
Meyve nasıl yıkanmalı?ri kilde ki 

Temas alanınını kısıtlamayın, hepsini aynı anda yıkamaya çalışmayın

Eğer iyi bir temizleme işlemi yapmak ve meyve ile sebzeleri gönül rahatlığı ile sağlıklı şartlarda tüketmek istiyorsak biraz sabır etmemiz gerekiyor. Acele edip bütün meyveleri ya da sebzeleri aynı kaba boca edersek yüzeylerinin temasını engelleriz. Karışım ile bolca temas etmeleri gerekmektedir. Özellikle yeşil yapraklı sebzelerin yapraklarını birbirlerinden ayırdıktan sonra suya batırmalıyız, temizleme sırasında bütün halde bırakmamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*