Saksı ve Bitki Temizliği Nasıl Yapılır?
Saksı ve Bitki Temizliği Nasıl Yapılır?

Bugün temiz havayı ciğerlerimize çekip sağlıklı yaşamı sürdürebiliyor isek bunda doğamızdaki yeşil bitkilerin payı çok büyüktür. Yaptıkları fotosentez sayesinde havadaki zehirli karbondioksit gazını kullanarak bizim için hayatı değeri olan oksijen gazını üreterek dengeyi sağladıklarını hepimiz biliyoruz. Bu değerli canlıların korunmasına ve temizliğine dikkat etmeliyiz. Bugün çevremize şöyle bir göz gezdirdiğinizde yeşilin yarattığı güzellikleri görebiliyorsunuz. Yaşamımızda özel bir yeri olan bitkilerin de onların koruyucusu saksıların da tıpkı bizler gibi bakıma ihtiyaçları vardır.

Ews 2'li Dekoratif Sarı-Siyah Yatay Saksı
Ews 2’li Dekoratif Sarı-Siyah Yatay Saksı

Bitkilerinizin Temizliği Neden Önemlidir

Saksı, bitkilerin temizliği çok önemlidir. Bitkilerin yapraklarını temiz tutmak bitkilerinizin daha rahat nefes almalarını sağlar. Havada bulunan toz veya zehirli maddeler bitkinizin yapraklarında birikerek yeterli miktarda ışık almasını engelleyebilir. Yeterli miktarda güneş ışığı almayan bitki hastalanabilir ve gelişmesi yavaşlayarak ölmesine sebep olabilir. Bitkilerinizi ayda en az iki kez temizlemeniz uzmanlar tarafından öneriliyor.

Özellikle Yaprakların Temizliğine Özen Gösterin

Su bitki temizliğinde en önemli yardımcıdır. Bitkinizi hafifçe ılık suyla duşa girmişçesine yıkayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken husus, suyun basınçlı bir şekilde değil, küçük su damlacıkları halinde bitkinize ulaşıp ona zarar vermesinin önüne geçilmesidir. Bu özeni hortum veya sprey şişeleri kullanarak sağlayabilirsiniz. Eğer bitkiniz çok kirli ise sabunlu suyla da yıkayabilirsiniz. Ancak bunu yaparken sabunlu suyun toprağa ulaşmasına engel olunuz ve sadece yaprakların temizliğinde bu yöntemi kullanınız. Daha sonrasında ise temiz bir suyla durulayınız.

Onlara Parlak Bir Görünüm Verin

Parlaklık elde etmek istiyorsanız büyük yapraklı bitkileriniz için temizlik bezi veya sünger kullanabilirsiniz. Doğal parlatıcılar, zeytinyağı, süt gibi ürünleri beziniz yardımıyla nazikçe yaprakları silerek bitkilerinizin parlak ve ışıltılı görünmesini sağlayabilirsiniz. Küçük yapraklı kadifemsi bitkilerinizin temizliği için de yöntemler mevcut. Bunlardan birisi diş fırçası kullanarak yapılan temizliktir. Yaprağın dip kısmından uç kısmına doğru ilerleyiniz ve ara sıra diş fırçanızı temiz bir su yardımıyla durulamayı unutmayınız. Bitki temizliğinde bir diğer önemli husus bitkinin sağlıksız kısımlarını ortadan kaldırmaktır. Bitkinizin sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamak için solmuş, kurumuş, sararmış yapraklarını koparmanız gerekmektedir.

2'li Dekoratif Sarı-Siyah Yatay Saksı
2’li Dekoratif Sarı-Siyah Yatay Saksı

Bulunduğu Ortama Dikkat Edilmelidir

Bitkinin kendisinin temizliği kadar bulunduğu ortamın temizliği de önemlidir. Bitkinizi zararlı organizmaların üreyebileceği havasız güneş ışığı yetersiz olan evinizin ücra köşelerine koymak yerine, onları yeterli güneş ışığı alabileceği temiz yerlere koymaya özen göstermelisiniz.  Bulunduğu masayı ve yahut balkonu, pencere kenarını her gün temiz tutmalısınız. Bu bitkinizin sağlıklı gelişiminde etkili olacaktır.

Saksı Temizliği

Bitkinin evi de içerisinde bulunduğu saksıdır. Saksının dış yüzeyinin temizliği ile birlikte toprağın temizliği son derece önemlidir. Toprağa temas etmeden önce eldiven giymenizde yarar vardır. Nazikçe toprağın üzerinde bulunan küçük çöpleri veya yabani otları temizleyebilirsiniz. Çatal benzeri bir araç ile küçük delikler açarak havalandırmalıyız. Zamanla özellikle dev saksılar içerisinde ki toprak bitkinizi yeterince beslemeyebilir ve toprağınızı değiştirmeniz gerekebilir.Genel olarak bitkilerinizin temizliğini bu şekilde yapabilirsiniz. Kendinize gösterdiğiniz özen kadar bitkilerinize de özen göstermeyi unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*