Sağlıklı Yeşil Sebze Pişirme Püf Noktaları
Sağlıklı Yeşil Sebze Pişirme Püf Noktaları

Sağlıklı beslenme dediğinizde akla ilk olarak yeşil sebzeler gelmektedir. Besin değerinin yüksek olması, kolay ulaşılabilir olması ve günün her saati çiğ ya da pişmiş olarak tüketime hazır olması bu sebzelerin değerini iyice artırmaktadır. Peki bu kadar önemli olan yeşil sebzeler nasıl pişirilmelidir? Renklerinin canlılığını ve içindeki besin değerini kaybetmeden nasıl tüketilebilir?

Mevsiminde Tüketin

Yeşil sebzeleri tüketmeden önce ilk olarak mevsiminde yetişmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Mevsiminde tüketeceğiniz yeşil sebze hem daha sağlıklı hem de daha yüksek besin değerine sahiptir.

Yeşil Sebze Tüketimi
Yeşil Sebze Tüketimi Mevsimine Göre Olmalıdır.

Yeşil Sebzeleri Yıkarken Dikkat Edin

Yeşil sebzeler pişirilmeden önce bol suda yıkanmalsınız. Yıkama işleminde sebzelerin metal bir objeye temas etmediğinden emin olmalısınız.

Ispanak, semiz otu ya da pazı gibi yeşil yapraklı sebzeleri yıkama işleminden önce sirke, tuz ve karbonat içeren bir suda yarım saat bekletebilirsiniz. Bu işlem yaprakların arasındaki toprak ve toz gibi maddelerin dibe çökmesini sağlar. Yeşil yapraklı sebzeleri yıkama suyu berraklaşana kadar yıkamalısınız.

Yeşil Sebzeler Nasıl Yıkanmalıdır?
Yeşil Sebzeler Nasıl Yıkanmalıdır?

Sebzeleri Haşlama Yöntemi İle Pişirecekseniz Bunlara Dikkat Edin

Kullanmak istediğiniz yeşil sebzeleri haşlayacak iseniz renklerinin kaybolmaması için suyun içine bir miktar sirke eklemelisiniz.

Yeşil sebzelerin haşlama süresini kısa tutmalısınız. Bu hem sebzenin besin değerini hem de rengini korur.

Haşlama işleminde tencerenin kapağını aralık ya da açık tutmak da sebzenin rengini korumasını sağlar.

Ispanak, semiz otu ya da pazı gibi yeşil yapraklı sebzeleri haşlarken en doğru yöntem buharda haşlamaktır. Tercihe göre eğer kullanılacaksa az suyla kısık ateşte haşlanmalıdır.

Kereviz gibi yeşil sebzeleri, kabuklarını soyduktan sonra yarım limona bularsanız pişirme işleminde sebzenin rengini ve canlılığını kaybetmezsiniz.

Yeşil Sebzeler Nasıl Haşlanmalıdır?
Yeşil Sebzeler Nasıl Haşlanmalıdır?

Yeşil Sebzeler Nasıl Pişirilmeli?

Yeşil sebzeleri uzun uzun pişirmemelisiniz. Uzun pişirilen yeşil sebzeler yumuşar ve vitaminlerini kaybederler. Bu yüzden yeşil sebzeler mümkün olduğunca az pişirilmelidir.

Yeşil sebzeler kendi içlerinde suya sahip oldukları için pişirme işlemini susuz ya da az sulu olarak yapmalısınız. Fazladan su ekleme işlemine girmemelisiniz.

Eğer pişirme işlemini düdüklü tencere ile yapacaksanız bir miktar su kullanabilirsiniz. Kullanacağınız suyun ılık olmasına dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*