Kıymalı Yumurta Nasıl Yapılır?
Kıymalı Yumurta Nasıl Yapılır?

Kıymalı yumurta her öğünde yiyebileceğiniz oldukça pratik bir yemektir. Kahvaltıda ekmek banarak ya da ıspanakla birlikte pişirerek yiyebileceğiniz gibi, öğlen yemeklerinde veya diğer ara öğünlerde yanında makarnayla birlikte de tüketebilirsiniz. Bu lezzetin sevmeyeni pek azdır. Üstelik yapımı da çok kolaydır. Yapmanız gereken malzemelerinizi hazırlamak ve işe koyulmak.

Kıymalı Yumurta
Kıymalı Yumurta

Malzemeler

  • 300 gram kıyma
  • 1 adet kuru soğan (isteğe göre 2 de yapabilirsiniz.)
  • 2 adet domates
  • 1 yemek kaşığı salça
  • 1 çay kaşığı kimyon
  • 2 adet yeşil biber
  • tuz
  • 4 adet yumurta
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı

Soğanları Pembeleştirin

Soğanları doğramadan önce iyice soyun ve yıkayın. Eğer gözlerinizin yanmasını istemiyorsanız (diğer herkes gibi), soğanları yaklaşık 3 dakikaya kadar buzlukta bekletin. Böylece gazları donacak ve size ulaşamayacaktır. Soğanları ince ince doğramaya başlayın. Bunu yaparken eldiven kullanmanızı tavsiye ederiz. Kokudan muzdarip olmak istemezsiniz. Ayrıca kesme tahtası kullanıldıktan sonra yıkanmalıdır.

EWs Akrilik Yeşil Kesme Tahtası
EWs Akrilik Yeşil Kesme Tahtası

Bu sırada ocağı açın ve yağı tavaya dökün. İsteğe göre ayçiçeği yağı da kullanabilirsiniz. Siz soğanları doğradığınızda tavadaki yağ kızmış olacaktır. Soğanları kavurmaya başlayın.

Kıymayı Tavaya Koymanın Zamanı Geldi

Soğanları pembeleşinceye kadar kavurduktan sonra kıymayı tavaya koyabilirsiniz. Kıymalar genelde el yordamıyla birleştirilerek satılır. Bu yüzden kavurarak açmanız gerekecektir. Kıymanın dağıldığında ve rengi açıldığında, ince kıyılmış biberi ve küp doğranmış domatesi ekleyin. Hep birlikte kavurduktan sonra kimyon ve tuzu ilave edebilirsiniz. İsteğe göre karabiber de kullanılabilir. Baharatlar konusunda zevkinize güveniyorsanız kırmızı pul biber ya da toz biber de kullanabilirsiniz. Hepsini, birbirlerine iyice karışana kadar kavurmaya devam edin.

Kıymalı Yumurta Yapılışı
Kıymalı Yumurta Yapılışı

Yumurtaları Zevkinize Göre Kırabilirsiniz

Genelde yumurtaları kırdıktan sonra dağıtmak yemeği daha katı yapar. Fakat sıkça tercih edilir. Eğer bu şekilde yapacaksanız iyice karıştırıp homojen bir dağılım elde etmelisiniz. Eğer göz göz bir görünüm istiyorsanız yumurtaları kırıp o şekilde pişmeye bırakabilirsiniz. Bu sayede yumurtaya ekmek banabilir, çatalla kıymayı yiyebilirsiniz. İsteğe göre maydanoz da ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*