Martha çelik su ısıtıcı kettle
Martha çelik su ısıtıcı kettle

Artık hepimizin mutfağında uzun zamandır su ısıtıcı bulunmaktadır. Binbir ihtiyaç dahilinde kullandığımız su ısıtıcımız sayesinde dakikalar içinde kaynamış suyu elde edebiliyoruz. Küçükleri ve büyükleri mevcut, metal olanları, çelik olanları, plastik olanları her çeşidi mevcut. Fakat şu bir gerçek ki her çeşidi zaman içerisinde kullandığımız suyun mineralleri yüzünden kireç oluşmasının önüne geçemiyoruz.

Kullandığınız Kettle Modelleri

Seramik, cam, çelik, plastik bütçenize uygun bir sürü model mevcut. Biz şansımızı çelik den yana kullanıyoruz; büyük çelik su ısıtıcıları temizlik açısından daha pratik ve kalite açısından da daha önde ve sağlıklı.

Adell kırmızı çelik kettle
Adell kırmızı çelik kettle

Kettle Bakımı ve Kireç Temizliği

Bilindiği üzere kullandığımız suda bulunan mineraller su ısıtıcımızda zaman ile kireçlenmeye yol açıyor. Kireç temizliği önlenmediğinde su ısıtıcımız zaman ile işlevselliği bozulmaya başlar. Kireci önlemediğimiz halde kullanmaya devam edersek ciddi arızalara yol açarak hem sağlımıza zarar veririz hem de daha fazla elektrik tüketimine yol açarız ve nihayetinde de su ısıtıcımız bozulur. Peki kettle içindeki kireçler nasıl çözülünür? Emin olun bu saatler gerektiren bir temizlik kesinlik ile değil ya da çok pahalı özel kireç çözücüleri kullanmanızı da gerektirmiyor. Evdeki doğal malzemeleriniz ile gayet pırıl, pırıl yeni alınmış bir su ısıtıcısına dönüştürebilirsiniz. Böylece su ısıtıcınızın ömrünü de uzatmış olacaksınız.

Kettle temizliği
Kettle temizliği

Kettle Temizliği

İlk seçeneklerden birisi sirke; herkesin evinde bulunuyordur. Sirke çok doğal bir kireç sökücüdür.Su ısıtıcınızın yarısına kadar sirke döküp kaynattık daan sonra biraz bekleyip dökün. Daha ilk kaynamada farkı göreceksiniz, kireçlenme yoğunluğuna göre 2 veya 3 defa tekrarlayın ama genelde ilk aşama da daha kireç sökmek de etkilidir. Temizlik sonrası oluşan sirke kokusunu giderebilmek adına bir kaç defa su ile duruladıktan sonra içine su doldurarak birkaç defa kaynatıp dökebilirsiniz. Maksat sirke kokusunu tamamen almak ve su ısıtıcınızı tertemiz bırakmak. Sirke birçok temizliğe yararlı olduğu gibi bu doğal ürün su ısıtıcısının da kirecini anında sökecektir. Diğer kimyasal ürünlerden uzak durulmasını tavsiye ederiz, sağlığa zararlı olabileceklerini göz önünde bulundurulması gerekli olduğu kadar da boşa israf etmemiş de olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*