İzmir kumru nasıl yapılır?
İzmir kumru nasıl yapılır?

İzmir’e gidip de sevilen sokak lezzetlerinden kumruyu yemeden dönmek olmaz. Ekmeği ayrı, içindekileri ayrı keyif verir kumrunun. Aslında bu güzel lezzet, ismini kumru adı verilen özel ekmeğinden almıştır. Özel kumru ekmeği; hamurun mayalanıp, yaklaşık 40 dakika bekletilmesinin ardından şekillendirilip, sırasıyla pekmez ve susama batırılmasıyla ve tabi ki pişirilmesiyle elde edilir.

İzmir’e gidemiyorsunuz ve kumru olsa da yesek mi diyorsunuz? İzmir’e gitmeden pratik bir şekilde, 20-25 dakika içerisinde sandviç ekmekleriyle kumru lezzetini evinize getirebilirsiniz.

Tarif Bilgileri

Kişi Sayısı: 4 kişilik

Süresi: 25 dakika

Malzemeler

  • 4 adet sandviç ekmeği
  • 20 ince dilim sucuk
  • 2 adet domates
  • 10 adet uzun sosis
  • 12 dilim kaşar peyniri
  • 12 dilim salam
  • Tereyağı
Kumru tarifi
Kumru tarifi

Yapılışı

Öncelikle sandviç ekmeklerini alt tabakası kalın olacak şekilde ikiye bölüp, tereyağı ile güzelce yağlayın. Ardından ızgara şekli için granit waffle plakalı mint ızgara ve tost makinesinde hafif renk alana kadar kızartın. Ekmeğin üst kısmının alta göre daha ince olması ve ekmeklerin kızartılarak gevrekleştirilmesi önemli bir noktadır.

EWs Lisa Granit Waffle Plakalı Mint Izgara Ve Tost Makinesi
EWs Lisa Granit Waffle Plakalı Mint Izgara Ve Tost Makinesi

Ekmekleri kızarttığınız tost makinenizde bir parça tereyağı eritin. Burada yağ miktarını kendi tercihinize göre ayarlamanızı öneririz. İnce ince dilimlediğiniz sucuk ve salamları arkalı önlü çok kısa bir süre kızartın.

Sosisleri ince uzun şeritler halinde keserek kızgın bir tavada hızlıca soteleyin.

Domatesleri de ince ince dilimleyerek kenara alın.

Kaşar peynirini dikdörtgen şekilde ince ince dilimleyin. Bu noktada zorlanıyorsanız; bir soyacaktan yardım alabilirsiniz. Patates soyar gibi kaşarın yüzeyini soyarak, bıçakla elde edemeyeceğiniz kadar ince kaşar dilimleri elde etmeniz mümkün.

Kızarmış ekmeklerin arasına ilk olarak sosisleri, ardından sırasıyla sucuk, salam ve domatesleri yerleştirin.

En üst kısma ince kaşar dilimlerini yerleştirin, zaten ekmeğin sıcaklığıyla kendiliğinden eriyecektir. Şayet dilimler çok ince olmadıysa kaşar peynirlerinin bir yüzeyini tost makinesinde kızarttıktan sonra ekmeğin arasına yerleştirin.

Servis

İzmir ve özellikle Çeşme’de gecenin bitiş noktası olan kumrucuları evinize getirmek için son bir hamleye ihtiyacınız var. Hazırladığınız kumruları salatalık turşusu, küçük acı biber turşusu ve ayranla servis ediniz. Dilerseniz ketçap ve mayonezle de tüketebilirsiniz. Afiyet olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*