Pilav nasıl tane tane olur?
Pilav nasıl tane tane olur?

Türk kültürünün en önemli yemeklerinden biri olan pilavın tane tane olanı makbuldür. Özel sofralarda ana yemeğin tamamlayıcısı görevini üstlenen pilav, çok değişik yöntemlerle yapılır. Et, nohut, sebze, şehriye gibi sevdiğiniz lezzetlerle birleştirerek pilavınızı ana yemek olarak da tercih edebilirsiniz. Bu yazımızda sizinle mis gibi tereyağlı sade pirinç pilavının yapılışında dikkat etmeniz gereken püf noktalarını paylaşacağız.

Pilavın tane tane dökülmesi için ipuçları
Pilavın tane tane dökülmesi için ipuçları

Damaklarda Tadı Kalacak Pilavınız İçin Gerekli Malzemeler

Bir su bardağı baldo pirinç

Bir buçuk su bardağı su (et suyu ya da tavuk suyu kullanarak pilavınızın lezzetine lezzet katabilirsiniz)

Bir yemek kaşığı sıvı yağ

Bir yemek kaşığı katı yağ (tereyağı kullanmanızı tavsiye ederiz)

Pilav İçin Ön Hazırlık

Kimine göre pilav yapmak çok basit iken, kimine göre ise pilavı güzel yapmak çok büyük bir marifettir. Siz nasıl düşünüyorsunuz bilmiyoruz ama birkaç noktaya dikkat ettiğiniz taktirde muhteşem pilav yapmamanız mümkün değil.

Pilav pişirirken önemli olan noktalardan biri de pirincinizi tanımak. Bazı pirinç için bire bir ölçü yeterli iken (bir su bardağı pirince bir su bardağı su) bazı pirinç için su miktarını arttırmak gerekebilir. Bunu deneyerek öğrenebilirsiniz.

Öncelikle pirincinizi çok iyi yıkamanız gerekiyor. Hatta pilava başlamadan önce en az yarım saat sıcak tuzlu su içinde bekletmeniz pirincinizin nişastasından daha kolay arınmasını sağlar.

Bekleyen pirincinizi bol su ile yıkayın ta ki pirinçten süzülen su berraklaşana kadar. Pirincinizi süzgeç içerisinde bekleterek suyunun süzülmesini sağlayın.

Lezzetli bir pilav yemek için Ews Tencere Tava kullanabilirsiniz
Lezzetli bir pilav yemek için Ews Tencere Tava kullanabilirsiniz

Pirinç Pilavınızın Pişirilmesi

Pilavınızı pişirmek için kullanacağın tencere de çok önemlidir. Bunun için granit tencere tava kullanmanızı öneriyoruz.

Tereyağınızı ve sıvı yağınızı tencereye alıp erimesini sağlayınız. Süzülen pirinçlerinizi ekleyip kavurmaya başlayın. Buradaki en önemli nokta kavurma işlemini biraz uzun tutmak. Peki yeterince kavrulduğunu nasıl anlayacaksınız? Kaşığınıza aldığınız pirinç tane tane dökülüyorsa kıvama geldi demektir. İçerisine suyunu ve tuzunu ilave edip tencerenizin kapağını kapatın.

Yemeğinizi suyunu çekene kadar pişirmeye devam edin. Pişen pilavınızın üzerini temiz bir bez ile örtüp tencerenizin kapağını kapatıp demlemeye bırakın.

Mis gibi tane tane pilavınız hazır. Afiyet olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*