Patlıcan Nasıl Közlenir?
Patlıcan Nasıl Közlenir?

Patlıcan yemekleri gibi mezeleri de sofralar için vazgeçilmezdir. Her hali şahane olan bu sebzenin közlenmiş hali ise bir başka güzel!
Birçok şekilde yapabileceğiniz patlıcan közlemeyi sizler için anlattık.

Öncelikle patlıcanları güzelce yıkayın ve kurulayın. Kemer, bostan veya topan patlıcan…

Damak zevkinize uygun herhangi bir patlıcan, közleme için uygundur.

Sonrasında bir çatal yardımıyla patlıcan üzerinde delikler açın. Böylece iç kısmı da güzel bir şekilde pişecektir. Közlemenin üç farklı yöntemi mevcut, her biri size patlıcan közlemenin farklı lezzetlerini sunacaktır. Yapılış şekli doğrudan tadı etkileyeceği için damak zevkinize uygun olanı seçip yapabilirsiniz!

1. Ocakta Közleme

Patlıcan közleme hafif, lezzetli ve bir o kadar da pratik bir mezedir. Her evde yapılabilecek olan en kolay yöntem ocakta közlemektir. Hazırladığınız patlıcanı harlı ateşte ocak üzerinde sapından çevirerek közleyebilirsiniz. En önemlisi de, patlıcanın her tarafının eşit olarak közlenmesinden emin olmalısınız. Aksi halde bir tarafı yeterince pişmez ve beklediğiniz lezzette bir patlıcan közlemesi elde edemezsiniz.

Ocakta Patlıcan Közleme
Ocakta Patlıcan Közleme

2. Fırında Közleme

Fırında közleme yapmak patlıcanlara mangalda közlenmiş gibi hoş bir tat katacaktır. Patlıcanları önceden ısıttığınız 200 derecelik fırında tepsi veya ızgaraya koyarak közleyebilirsiniz. Bir yüzünü 15 dakika pişirdikten sonra diğer yüzü çevirerek yine 15-20 dakika beklemelisiniz. Bu sayede her yanı güzelce pişecektir.

Fırında Patlıcan Közleme

3. Mangalda Közleme

Patlıcan közlemenin en aromalı ve orijinal hali için közleme yönteminiz mangal olmalıdır. Mangalın patlıcana katacağı tütsülü o hoş tat ile lezzetini arttıracaksınız. Dilerseniz direkt közlerin arasına, dilerseniz de ızgara üzerine koyarak patlıcanları közleyebilirsiniz. Sapından veya bir çatal yardımıyla çevirerek güzelce közleyin. Mangal közünün sinen o mis kokusu ile patlıcanın en lezzetli hali sofranızı şenlendirecek!

Mangalda Patlıcan Közleme

Közleme işlemini bu üç yöntemden biri ile yapıp bitirdikten sonra, patlıcanları derin büyük kap  içerisine koyarak streç film ile ağzını kapatın. Kolay soymanın püf noktası işte budur!

Terleyen patlıcanlar kabuklarından daha rahat bir şekilde ayrılır. 5-10 dakika bekleyip temizlemeye başlayabilirsiniz. Sonrasında ise közlenmiş patlıcana limon, sarımsak ve biraz tuz ekleyerek tarifi tamamlamış olacaksınız. Afiyet olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*