Nostaljik duvar kağıdı
Nostaljik duvar kağıdı

Nostalji denildiğinde akla sadece 80’ler, 90’lar ya da daha eski zamanlar gelir. Ancak sadece o zamanları düşünmek doğru değildir her insanın kendi geçmişinde yaşadığı, doğduğu, büyüdüğü zamanları da nostalji olarak nitelendirmek daha doğru olur. Bilmediğiniz bir sokakta yürürken yerde ki arnavut kaldırımları bile sizi eskiye götürebilir. Antika bir eşya gördüğünüzde o eşya hemen sizi alır ve o eşyayla bağlantı kurduğunuz hikayeye götürür. O eşya kim bilir hangi aşk hikayelerine, hangi bitmek bilmeyen uzun sohbetlere, hatıralara şahit oldu. İşte o eşyalar sizi alıp mazide bir yolculuğa çıkarır.

Nostaljik ev dekorasyonu
Nostaljik ev dekorasyonu

Ama sadece dekoratif amaçlı mı olmasını isterdiniz? Yoksa onları kullanarak yeni hikayeler mi biriktirmek isterdiniz?

Nasıl Dekore Edebilirsiniz?

Soğuk bir kış gününü aile ve birkaç arkadaşınızla birlikte geçirmek için eskileri hatırlatan bir dağ evine gitmişsiniz. Dışarıda kar yağıyor. Evinizin en güzel yerinde ya bir şömine ya da bir soba var. Şöminenin etrafında ya da sobanın üstünde portakal kabukları, kestaneler var. Portakal kabukları eve koku yayarken siz de hasır minderler üzerinde çocuklarınızla, arkadaşlarınızla bir yandan sohbet edip bir yandan da kestanelerin pişmesini bekliyorsunuz. Bu nostalji kokan evde aniden elektrikler gidince evin belli köşelerinde dekoratif amaçlı gaz lambaları bulunduğundan, mum yerine o gaz lambalarını yakarak o loş ortamda oturup sohbetinize devam ediyorsunuz. Arkadan da gramofon eşliğinde çalan müzik size eşlik ediyor. Sohbet ilerledikçe “Bak çocuğum bizim zamanımızda böyleydi; biz bu gaz lambalarıyla ders çalışır, bu sobalarla ısınmaya çalışırdık.” diye başlayan anne babaların yaşam hikayeleri içinde çocuklarda geçmişte kendilerine uygun roller bularak uykuyla karışık hayallere dalarlar.

Nostaljik dekorasyon
Nostaljik dekorasyon

Mesela bu hikayede sizin evinizde olmasını istediğiniz hangi eşyalar var? Bu hikayedeki gibi evinizin bir köşesinde müzik çalarlar yerine gramofon, mumlar yerine gaz lambaları ve buna ek olarak makine halıları yerine el emeği göz nuru el dokunması iklimler, Led ekran televizyon yerine tüplü televizyonlar kullanarak bile evinizin her bir köşesinde nostaljik hava estirmek mümkündür. Seçim sizin hangi eşya sizin geçmiş hikayenize tanıklık etti, en iyi siz bilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*