Mutfakta Olması Gereken Araç Gereçler Neler?
Mutfakta Olması Gereken Araç Gereçler Neler?

Mutfaklarınızı düzenlemek aslında düşündüğünüz kadar zor değildir. Çoğunlukla evinizde en çok vakit geçirdiğiniz yerdir mutfak. Mutfakta hayatınızı kolaylaştıracak araç gereçler hem kendiniz hem misafirleriniz için muhteşem sunumlar hazırlamanıza yardımcı olacaktır. İşte  lezzetli yiyecekler ve mutfak düzeni için mutfakta elinizin altında olmazsa olmaz araç gereçler.

Bıçaklar

Bıçak seti seçerken daha çok hangi gıda ürününde ne tür bir bıçak kullanmanız gerektiğini bilmeniz size büyük kolaylık saplayacaktır. Sebze ve meyveler için küçük saplı ve hafif bıçaklar, ekmek doğramak için tırtıklı yapıya sahip bıçaklar, et ve et ürünlerini kesmek için ağır ve sert malzemeli bıçakları tercih etmelisiniz. Her ne kadar paslanmaz çelikten üretilmiş olsalar da bıçaklarınızı makinede değil elde yıkamayı tercih edin.

Ews 6'lı Bıçak Seti Takımı
Ews 6’lı Bıçak Seti Takımı

Kesme Tahtası

Kesme tahtası alırken mutlaka 2 tane alın. Çünkü sebze ve et ürünleri için kullanacağınız kesme tahtalarının ayrı olması gerekmektedir. Ahşap, plastik ve cam gibi malzemelerden üretilen kesme tahtaları ile karşılaşacaksınız. En sağlıklısı cam olmakla beraber bıçaklarınızın hızlı bir şekilde körelmesine neden olacaktır. Tercih edeceğiniz kesme tahtalarının düz zeminli ve kaliteli bir malzemeden üretilmiş olmasına dikkat edin.

Saklama Kapları

Cam, plastik, porselen ve ısıya dayanıklı malzemeden üretilen birçok çeşidi vardır. Kullanmadığınız zaman iç içe geçirerek dolaplarınızda tutabileceğiniz saklama kapları farklı boylarda olmaları ve yerden tasarruf sağlamaları açısından en kullanışlılarıdır. Hava almaması ve yiyeceklerinizin çabuk bozulmaması için üretilen vakumlu kapaklı saklama kaplarda oldukça kullanışlıdır.

Blender

Mutfakta olmazsa olmazlardan biri de blender mixer. Doğrama, çırpma ve parçalama özellikleriyle mutfakta büyük kolaylık sağlayan araçların başında gelmektedir. Özellikle çocuklarınız için lezzetli atıştırmalıklar hazırlamanızda yardımcıdır. Blender alırken 600-1000 watt gücündeki ürünleri seçmeyi tercih edin. Bıçaklarının paslanmaz çelik olması özelliği ile daha sağlıklı yiyecekler hazırlayabilirsiniz. Güvenlik açısından da kaymaz tabanlı ürünleri tercih edin.

Lucca Q Rosıe Blender Seti
Ews Lucca Q Rosıe Blender Seti

Çekmece Düzenleyiciler

Mutfaklarda çekmece düzenleyici olarak en çok kullanılan araç kaşıklıktır. Kaşık, çatal ve bıçak gibi malzemelerinizi sınıflandırarak bir arada tutmanızı sağlayan ve mutfakta hayatınızı kolaylaştırılan kullanışlı ürünlerdir. Son zamanlarda ayarlanabilir boyutlarıyla piyasada birçok çeşidini görmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*