Mutfak düzeni
Mutfak düzeni

Mutfakta zaman geçirmek ve yemek yapmak çok rahatlatıcı olabildiği gibi dağınık olan ve malzemelerin yerleninin bile belli olamadığı mutfaklarda zaman geçirmek aksine stres kaynağı olabilir. Mutfak düzenlemesi için ise ek dolaplara, pahalı düzenleyicilere ve uğraştırıcı tamirat işlerine ihtiyacınız yok. Yazımızda küçük dokunuşlarla mutfak düzenlemeyi sizlerle paylaşıyoruz.

Mutfak düzenleme
Mutfak düzenleme

Aynılar Aynı Yere

Düzenleme işine girişmeden önce günlük alışkanlıklarınıza göre ihtiyaçlarınızı belirlemenizde fayda var. Mesela her gün fazlaca baharat kullanmayı seviyorsanız, baharatlarınız en kolay ulaşılabilir yerde olmalı. Ama bitki çayı içmeyi sevmiyorsanız, bitki çaylarınızı dolabın en arkasına koymanız size hiçbir şey kaybettirmez. En çok zaman geçirdiğiniz yer ocak ve çevresiyse, ihtiyaçlarınızı orada toplamanızda fayda var. Yemek yapmak, malzemelerin hiçbirini bulamadığınız bir sinir atağına dönüşmesin.

Mutfak düzen gereçleri
Mutfak düzen gereçleri

Sadeliğe Yönelin

Eğer bir yurt dolusu insanla aynı evde yaşamıyorsanız o zaman öyleymiş gibi davranmayın. Bardakları koyacak yer kalmadığı için kupaları tezgaha diziyorsanız veya bir tabak almak için önce üstündeki 25 taneyi indirmeniz gerekiyorsa sadeleşmeye gitmeniz gerekiyor demektir. Klasik çekirdek aile yapısının olduğu bir evde hiçbir zaman o kadar çok araç gerece ihtiyaç duymayacağınızı hatırlayın. Mutfakta sadece günlük kullanıma uygun sayıda eşya tutun. Fazlalıkları ise kilerinizde veya karton kutular içerisinde saklayabilirsiniz.

Kategorize Edin 

Çekmecelerinizi düşündüğünüzde hangisinde ne olduğundan emin olamıyorsanız bir düzen probleminiz var demektir. Öncelikle çekmeceleri boşaltın ve hangi malzemelerinizin olduğunu anlayın. Daha sonra her çekmeceye bir grup malzemeyi yerleştirin. Örneğin ilk çekmece çatal kaşık, ikinci çekmece baharat, üçüncü çekmece mutfak bezleri ve çöp poşetleri gibi. Raf içi kaşıklık modelleri https://www.ews.com.tr/ews-akrilik-kirmizi-raf-ici-kasiklik adresinde.

EWs akrilik kırmızı raf içi kaşıklık
EWs akrilik kırmızı raf içi kaşıklık

İstifçi Olmayın

Herkesin mutlaka bir gün işe yarar diye düşünüp kurtulamadığı ama yıllardır kullanmadığı bir eşyası vardır. Mutfaklar ise istifçilik için en uygun yerler. Plastik şişelerden tutun da meyve sebze kasalarına kadar birçok eşya, genelde bir gün lazım olacağı fikriyle atılmaz. Ancak lazım olduğu gün asla gelmez. Mutfağınızda geniş alan yaratın. Bunun için dışarıya doğru evi genişletemeyeceğinize göre, mutfaktaki eşyaları azaltabilirsiniz. Öncelikle 1 senedir, daha sonra 6 aydır, daha sonra 3 aydır ve daha sonra da 1 aydır bir kere bile kullanmadığınız eşyaları mutfağınızdan çıkarın. Unutmayın ki o eşyaya ihtiyacınız yok ve atma fikrine kadar bir kere bile aklınıza gelmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*