Mutfak nasıl düzenlenmeli?
Mutfak nasıl düzenlenmeli?

Yaşadığınız alanlar büyük de olsa küçük de olsa düzenli olması herkes için önemlidir. Çünkü boyutu fark etmeksizin bu alanlar aslında sizin yuvanızdır. Yuvanızı temiz ve düzenli tutmak da elbette ki sizin öncelikleriniz arasındadır. Peki bu nasıl mümkün olabilir? Büyük mutfağa sahip olanlar için olduğu kadar küçük mutfak sahipleri de bunu yapabilir mi? İşte size mutfakta düzen yaratmak için bazı ipuçları..

Mutfak düzeni
Mutfak düzeni

Fazla Eşyadan Kurtulun

Elbette ki düzenin ilk şartı fazlalıkları ortadan kaldırmaktır. Siz de mutfağınızda bir düzen arayışındaysanız; ilk olarak kullanmadığınız fazla eşyaları elden çıkarmalısınız. Az eşya size hem düzen hem de pratik bir kullanım sağlayacaktır.

Duvarlarınızı Kullanın

Pek çok insan alanların kullanımı denildiğinde dolap kullanımlarını düşünür. Oysa duvarlar da alan yaratmak için mükemmel yerlerdir. Duvarlarınızı açık ya da kapalı raflarla birer kilere, baharatlığa ya da bir dolaba dönüştürebilirsiniz.

Raf Sistemleriyle İşiniz Çok Daha Kolay

Raf sistemleri mutfağınızda hem şıklık hem de alan yaratır. Sadece boş olan duvarlarda değil tezgahla dolap arasında kalan boşlukta da kullanımı vardır. Tezgahla dolaplar arasında kalan o alanları değerlendirmek hem mutfağınızın düzenli olmasına hem de estetik görünmesine yol açacaktır.

İçi Görünen Kavanozlar Tercih Edin

Mutfakta içi görünen kavanozları tercih etmeniz hem estetik bir görüntü sağlarken hem de pratik bir kullanım sağlar.

EWs bambu kapaklı cam kavanoz
EWs bambu kapaklı cam kavanoz

Kullandığınız Eşyalara Etiketler Yapıştırın

Kavanozlarınıza ya da sepetlerinize isim etiketleri yapıştırın. Bu hem hangi gıda bitiyor ya da azalıyor onu gösterir hem de her seferinde tek tek bakmaktan kurtulmuş oluyorsunuz. Unutmayın düzen ve pratiklik iç içedir. Bu yüzden tercihlerinizi yaparken ikisinin de olmasına dikkat etmelisiniz.

Dolap İçleri İçin Sepetler Kullanın

Buzdolabı içi ya da buzluk içi düzenini sağlamak istiyorsanız sepetler kullanabilirsiniz.Bu sepetler sayesinde her seferinde tek tek poşetleri açmaktan kurtulup, ulaşmak istediğiniz gıdaya hızlıca ulaşabileceksiniz.

Mutfak dekorasyonu
Mutfak dekorasyonu

Lavabo Altını Değerlendirin

En çok şikayet edilen yerlerden birisi de lavabo altlarıdır. Nasıl değerlendirileceği bilinemez ve genellikle boş ve pis görüntüsüyle mutfak sahiplerini rahatsız eder. Aslında bunun da çok pratik bir çözümü var. Lavabo altına ince bir çekmece kestirerek ya da dikine bir raylı raf taktırarak, lavabo altını da kullanıma açabilirsiniz. Böylece ortalıkta duran tepsilerinizi ya da tezgahta duran temizlik malzemelerinizi saklayabileceğiniz bir alan yaratmış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*