Mutfağın Olmazsa Olmazı Çay & Kahve Fincanları

Çay ve kahve fincanlarının seçiminin oldukça önemli olduğunu düşündünüz mü hiç? Bu konu belki de aklınıza hiç gelmemiştir fakat belirtmeliyiz ki, çay ve kahve fincanlarının seçimi, tükettiğimiz bu içeceklerin içimi konusunda büyük farklar yaratıyor.

Klasik ve Modern Dokunuşlarla Çay Fincanları

Çay pek çok kültürde önemli bir içecek olarak varlığını sürdürmüştür. Her kültürde farklı demleme biçimleriyle farklılık göstermiştir. Çayı, günün pek çok zaman diliminde kullanarak hem sofranıza hem de en güzel anlarınıza taşırsınız. Çayın demlenişi kadar nasıl servis edildiği de önem arz eder. Bu sebeple şık bir sunum için doğru çay fincanı tercihi oldukça önemlidir. Bu yüzden çay fincanı seçimi yaparken çayın sıcaklığını iyi tutabilecek özellikteki fincanların seçimine dikkat edilmelidir.

Modern Çay Fincanları
Modern Çay Fincanları

Renk Renk Kahve Fincanları

Kahve deyince aklınıza ilk gelen yanı sabah sizi daha dinç bir hale getirmesi olabilir. Kahvenin pek çok farklı türü olduğu aşikar. Kahvenin de, çay gibi doğru bir şekilde hazırlanması gerekir. Bunun için içiminin sert ya da yumuşak olmasına hazırlık aşaması, ne kadar katkı yaparsa yapsın, doğru bir fincan da yumuşak bir içim için önemlidir.

Renkli ve Desenli Kahve Fincanları
Renkli ve Desenli Kahve Fincanları

Her kahvenin fincan boyutları aynı değildir. Öte yandan çayla benzer biçimde kahvenin de pek çok soğuk türevleri mevcuttur. Espresso, Türk kahvesi ya da filtre kahvenin içildiği fincan boyutları ve biçimleri farklı farklı olabilmektedir. Fincan boyutlarının her kahve türü için farklı olmasının sebeplerinden biri içme usulü/biçimi ve içeriğin soğuma durumuyla yani ısıyı daha uzun süre korumakla yakından bağlantılıdır. Ayrıca herkesin sabah kahve için kendine ait sevdiği bir fincanı vardır. Bu, sizi iyi hissettirir ve fincan seçimi de, aidiyet duygusuyla ilişkilidir. Bunun yanısıra doğru fincan ile kahvenize ekleyeceğiniz her şey daha eşit bir yayılım sağlayabilir.

Espresso Fincanı
Espresso Fincanı

Tatlı bir şurubun doğru yayılımı için buna uygun fincan seçilmelidir. Ayrıca çay fincanında olduğu gibi gözünüze de hitap edecek olan seçimlere yönelmelisiniz. Mesela sportmen biriyseniz farklı bir seçenek ve desen ya da klasik ve özgün bir kişiliğe sahipseniz de, bu özelliklerinizi yansıtan başka renk ve tasarıma yönelmelisiniz. Tüm bunların yanısıra doğru seçimler yaparak, sevdiklerinizle kahve içtiğinizde hatırlayacağınız çok daha fazla anı biriktireceksiniz. Evinizde pişen harika kahvelerle misafirleriniz hep sizinle vakit geçirmek isteyecek. Belki de kahveyi yapan misafirleriniz aynı lezzeti kendi evlerinde bulamayacaklar. Çünkü siz kahvelerin özelliklerine göre doğru tercihler yaptınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*