Tava nasıl temizlenir?
Tava nasıl temizlenir?

Yemek yapmak, sofranızı ve yaptığınız lezzetleri sevdiklerinizle paylaşmak çok güzel. Ancak sonrasında kalan bulaşıkları temizlemek de o kadar güzel mi? Cevap konusunda herkesin hem fikir olduğuna eminiz. Gözünüzde büyüyen ve hemen halletmeye üşendiğiniz bulaşıklar, bir gün bile bekleseler üzerlerindeki yemek kalıntıları kuruyarak, temizleme işini oldukça zorlaştırıyor.

Kurumuş bulaşıklar nasıl temizlenir?
Kurumuş bulaşıklar nasıl temizlenir?

Bulaşık makineniz ne kadar iyi olursa olsun, durmuş ve kurumuş bulaşık kalıntılarını temizleme konusunda tam performans sağlamayabilir. Ayrıca bu şekilde kurumuş olan bulaşıkları makineye direkt koymak, makinenizin ömrünü de kısaltacak bir durumdur. Peki o zaman ne yapacağız diye düşünüyorsanız, sizleri yormayacak ve pratik şekilde bulaşıklarınızı temizlemenizi sağlayacak birkaç püf noktası bu yazıda sizlerle olacak.

Tencere Tava Gibi Ocakla Temas Edebilen Malzemeler İçin

Eğer ocağın üstünde kullanılabilen tava ve tencere gibi bir malzemede kurumuş yemek kalıntılarınız varsa, temizleme işiniz çok daha kolay olacaktır.

İçerisinde uzun süreler sıcak su ile bekletmenize ve ovalamanıza gerek kalmadan, bu yöntemle kolaylıkla bulaşıklarınızı kurumuş yemek kalıntılarından, hatta yanmış yemek kalıntılarından bile arındırabilirsiniz.

İhtiyacınız Olan Malzemeler

  • Bulaşık deterjanı (sıvı) ya da yarım tablet bulaşık deterjanı
  • Tencere ya da tavanın dibini kaplayacak kadar su

Tavanızın ya da tencerenizin dibine yaklaşık 2 parmak geçecek kadar su koyun ve ocağa alın. Ardından içerisine sıvı bulaşık deterjanından yaklaşık 1 yemek kaşığı olacak kadar dökün ya da yarıya kestiğiniz bulaşık makinesi tabletini koyun. Daha sonra ocağın altını orta yüksek ayarda açın ve kaynamaya bırakın. Tava modelleri için https://www.ews.com.tr/ews-gri-24-cm-tava adresini ziyaret edebilirsiniz.

Su, deterjanla beraber kaynadıkça dibe yapışmış olan kalıntıları da yavaş yavaş kaldırmaya başlayacaktır. Bu aşamada bir spatula yardımıyla hafifçe dipteki kalıntıları kaldırmayı deneyebilirsiniz. Ardından tencerenizi güzelce durulayıp yıkayabilirsiniz. İşte bu kadar kolay.

 

EWs gri 24 cm tava
EWs gri 24 cm tava

Tabaklar için

Eğer yemek yediğiniz tabaklarda uzun süredir bekleyen ve yapışmış halde olan yemek ya da yağ gibi şeyler var ise, çözüm ovalamak değil. Kendinizi hiç yormanıza gerek kalmadan sadece birkaç malzemeyle zorlu yağlar ve kalıntılardan kurtulmanız mümkün.

Tabak nasıl temizlenir?
Tabak nasıl temizlenir?

İhtiyacınız Olan Malzemeler

  • Limon tuzu
  • Sirke
  • Su
  • Sıvı bulaşık deterjanı

Tabaklarınızın yüzeyine limon tuzunu döktükten sonra sirke ekleyin ve köpürmesini sağlayın ardından tabağın içerisine sıvı deterjan ve suyu ekleyerek tabaklarınızı hiç yorulmadan kolaylıkla yıkayın. Tertemiz olmuş tabaklarınız artık tekrardan kullanıma hazır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*