Küçük Mutfak Dekorasyonu

Hemen hemen hepimiz, güne güzel bir başlangıç için ferah ve geniş bir mutfak hayali kurarız. Buzdolabından yemek takımlarına kahve fincanlarından cezvelere çok fazla eşyanın depolandığı bu mutfaklarda her zaman geniş alanlar bulamıyoruz. Ancak dar ve küçük mutfakları da kullanışlı ve dekoratif hale getirmenin pek çok yolu var. Üstelik ufak tüyolarla olduğundan daha büyük bile gösterebilirsiniz. İşte bizden size değerlendirebileceğiniz, küçük mutfaklar için, 3 tavsiye:

1- Aydınlatma ve Renkleri Doğru Kullanın.

Küçük bir mutfağa sahipseniniz aydınlatma ve renk seçeneklerini doğru kullanarak daha geniş bir alan algısı yaratabilirsiniz. Ilk olarak duvar, fayans ya da dolap rengi tercihlerinizi açık tonlarda seçerek ferah bir ortam oluşturun. Beyaz, krem ya da ekru renkleri bu kullanım için oldukça uygun. Bunun yanı sıra göz yormadan doğal bir ortam yaratacak, avize gibi aydınlatma sistemlerini de tercih edebilirsiniz. Doğru aydınlatma ile mutfağınızı kolaylıkla daha büyük gösterebilirsiniz.

Aydınlatma ve Renkleri Doğru Kullanın
Aydınlatma ve Renkleri Doğru Kullanın

2- Dolap İçi Düzenlemelere Bir Şans Verin.

Mutfak çok fazla eşyayı depaladığımız en kalabalık odalardan biridir. Saklama kapları baharatlıklar kupalar, çatal-bıçak setleri derken liste uzayıp gidiyor. Tüm bunların karmaşasından kurtulmak ve daha düzenli bir mutfak yaratmak için sepet, saklama kutusu gibi dolap içi düzenleme seçeneklerine göz atabilirsiniz. Aradığınızı daha kolay bulabileceğiniz ve yerden tasarruf edeceğiniz bu uygulama sayesinde küçük mutfaklarda bile ferahlık sağlanabilir.

Bunun yanında dolap yerine raf tercih ederek dar alanları daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Dolap üzerine monte edilmiş geniş raflar ile az kullanılan eşyaların kalabalığından kurtulanilirsiniz.

3- Mobilya Seçiminde Hafifliği Tercih Edin.

Mobilya seçimi küçük mutfaklar için oldukça zordur. Titiz bir çalışma yapmak ve her açıdan konforu düşünmek gerekir. Küçük bir mutfak için küçük mutfak mobilyaları her zaman avantaj sağlayacaktır. Bunun dışında portatif ya da katlanabilir sandalye ve masa modellerini de değerlendirebilirsiniz. Kullanmadığınız zamanlarda mutfağınızda daha fazla yer kaplamaz. Yerden kazanım ve görsellik bir arada olsun isterseniz de mutfak köşe takımlarına bakabilirsiniz. Ancak bu seçenek için mutfağınızın tasarımının uygunluğuna dikkat etmeyi unutmayın.

Mobilya Seçiminde Hafifliği Tercih Edin
Mobilya Seçiminde Hafifliği Tercih Edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*