İç Mimar Eda Tahmaz, değişen ve gelişen kent hayatının bir sonucu olarak küçülen hayat alanları için yer ve işlevlerin planlanmasında dikkat edilmesi gereken püf noktalar ile depolama ve sistem muhtaçlığına yönelik tahlil tekliflerini paylaştı.

Yerin planlanmasında daha verimli bir kullanım için, daha az yer kaplayan, iç içe tahliller sunabilen eserlerin tercih edilmesi gerektiğini belirten Tahmaz’a nazaran, depolama ve tertip muhtaçlığına yönelik olarak akla birinci gelen alternatiflerden birisi, mobilyaların üzerine ek çekmece ve dolap yerleşimiyle bireye daha ferah ve aydınlık bir ortam sunmak. Koridorların kör bölgeleri, kolon ve kirişlerle sonlandırılmış alanlar da gömme dolap sistemleri ile fonksiyon kazanarak depolama alanlarına dönüştürülebilir.

Bölme duvarlar içerisinde oluşturulacak gömme dolaplar ya da varsa merdiven altında yapılacak çekmece yahut dolaplar ile yer içerisindeki estetik görünümü de bozmadan depolama işlevini karşılamak mümkün. Daha çağdaş bir tarz yaratmak isteyen konut sahipleri için iç mimarın önerisi ise, kapaklı depolama alanları yerine farklı kotlarda seperasyonlar oluşturmak. Açık ve kapaksız kullanım alanlarının yer içerisinde bireye daha fazla yer kazandırırken birebir vakitte daha çağdaş bir görünüm de sunduğunu vurgulayan Tahmaz, “Mobilyalarda katlanabilir, dönüştürülebilir dizaynların tercih edilmesi şahsa hayli fonksiyonel bir kullanım sağlayacaktır” diyor.

Sisteme en çok muhtaçlık duyulan yerlerin başında gelen bebek odalarında depolama gereksinimine karşılık verebilmek için farklı yükseklik ve kullanım formlarında dolapların tercih edilebileceğini söz eden iç mimar, bunun dışında bezler, çamaşırlar, çoraplar, önlükler için tasarlanacak olan farklı bölmeler ve şifonyer ile anne için konfor ve nizamın sağlanacağının da altını çiziyor.

Giyinme odalarında ise üst kısımda askıların olduğu, alt kısımların de raf ve çekmecelerden oluştuğu fonksiyonel bir dolap kullanılabileceğini aktaran Tahmaz, dolapların kapaksız yahut şeffaf cam olmasının, şahsa kıyafetlerini bulma konusunda hayli vakit kazandıracağını da ekliyor.