Kristal Nasıl Temizlenir?
Kristal Nasıl Temizlenir?

Yaşam alanlarının tamamlayıcısı olan aksesuarların üretiminde pek çok farklı materyal kullanılır. En çok kristal ve metal olarak karşımıza çıkan dekoratif eşyaların temizliği de ayrı bir özen gerektiriyor. Bu eşyalar bilinçli temizlenmediğinde kolayca deforme olabilir. Özellikle de kristaller zarif ve hassas olduğundan zaman içerisinde ve yanlış temizleme metotlarından dolayı çizilir ve parlaklığını kaybederler. Buzlu ve parlamayan bir kristal cazibesini hatta amacını kaybeder. Doğru parlatmayla kristalleri yıllar sonra da aynı ışıltıda saklayabilirsiniz.

Kristal Nasıl Temizlenir?

Kristal objeler, vazolar ve bardaklar gibi kristalden yapılmış eşyaları temizlerken aşındıran kimyasalların kullanılması tavsiye edilmez. Her evde bulunan basit malzemelerle kristalleri temizleyebilir ve parlatabilirsiniz. Ilık suyun içerisine biraz çamaşır suyu ve karbonat ekleyerek zararsız ve etkili bir temizlik sağlanabilir.

Kristal Nasıl Temizlenir?
Kristal Nasıl Temizlenir?

Kristal malzemeleri, üzeri su ile kaplanacak kadar derin bir kaba koyun ve biraz çamaşır suyu ve karbonat ekleyin. Bu karışımın içinde 30 dakika beklemiş olan kristalleri pamuklu bir bez yardımıyla hafifçe silin. Sert bezler ya da bastırarak ovalamak kristallerin çizilmesine neden olabilir. Temizleme işleminden sonra kristalleri yine ılık su ile durulayarak bir süzgeç üzerinde kurumaya bırakın.

Kristal Avize Temizliği

Kristal avizeleri temizlerken ılık su ve limon kullanabilirsiniz. Limonlu suyu bir sprey şişesi içine koyun ve kristal avizeye sıkarak uygulayın. Ilık su ile nemlendirilmiş bir pamuklu bez ile kristalleri yeniden durulayabilirsiniz. Limon, kristallerin parlaklığını arttıracaktır.

Kristal Avize Temizliği
Kristal Avize Temizliği

Metal Objeler Nasıl Parlatılır?

Metal objelerin temizliği kristal kadar hassas olmadıkları için daha kolay ve pratiktir. Bakır, gümüş ya da çeşitli materyallerden üretilmiş olan eşyaların temizliğinde özel olarak satılan temizleyiciler de kullanılabilir ancak kimyasal kullanmak istemiyorsanız evde bulunan malzemelerle de iyi sonuç veren karışımlar hazırlanabilir.

Metal Objeler Nasıl Parlatılır?
Metal Objeler Nasıl Parlatılır?

Metal eşyaları önce sabunlu su ile yıkayın. Ardından bez ya da yumuşak bir fırçaya diş macunu sürerek ovalayın. Ardından ılık su ile durulayabilir ya da ıslak bezle yeniden silebilirsiniz. Metalleri temizlemek için sirke de kullanılabilir. Birçok konuda sirke vazgeçilmezdir. Sirke ve tuzu karıştırarak sildiğinizde metal objeler ilk gün olduğu kadar parlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*