Koridor Tipi Mutfak İçin 3 Tavsiye
Koridor Tipi Mutfak İçin 3 Tavsiye

Öncelikle koridor tipi mutfak nedir bunu hatırlayalım. Koridor tipi mutfak kare, dikdörtgen şeklindeki odalarda tek veya iki duvar boyunca karşılıklı uzanan tezgahlar ve dolaplardır. Tezgahlarda köşeler, mutfak adası gibi ögeler bulunmaz. Bu mutfak tipleri hareket edecek çok fazla alan barındırmadığı için kullanışlı olmayabilir; özellikle koridor tipi mutfakta iki duvarda da dolaplar ve cihazlar varsa. Bu durumda depolama, tezgah organizasyonu için özel fikirler gerekir. Şimdi koridor tipi mutfakları daha kullanışlı hale getirebilmek için ne yapabiliriz buna bakalım.

Uzun ve Tavana Kadar Ulaşan Dolaplar

Kiler dolaplarınızı veya diğer mutfak araç-gereçlerini saklayacak dolapları dar ve uzun seçebilir, dar alanlarda daha çok eşya depolayacak alanı yaratabiliriz. Bu dolapların odayı boğmaması, daha karanlık hale getirip gözü yormaması için cam dolaplar olan Fransız usulu dediğimiz, karelere bölünmüş dolapları tercih edebilirsiniz. Farklı ahşaplarda veya materyallerde dolap kaplamaları kullanabilir odanın fazla sıkıcı ve boğucu gözükmesinden kurtulabilirsiniz.

Uzun ve Tavana Kadar Ulaşan Dolaplar
Uzun ve Tavana Kadar Ulaşan Dolaplar

Organizer Kullanımı

Biliyorsunuz ki, mutfakta kullandığımız ürünlerin paketlerinde durması, zaten dar olan mutfağımızı daha dolu ve dağınık gösterebilir. Bu durumda toplayıcı eşyalar kullanmak kurtarıcıdır. Bol bol kavanoz, organizer kullanmak iyi bir fikir olacaktır. Kaşık ve çatallarınız için olsun, yemek yaparken kullandığınız bıçaklar olsun, diğer malzemeler olsun toparlama işini organizerlere bırakmak iyi bir fikir olacaktır.

Organizer Kullanımı
Mutfakta Organizer Kullanımı

Açık Renk Kullanmak

Dar ve küçük alanların her zaman en iyi dostu açık renklerdir. Açık renkler her zaman küçük alanları daha geniş gösterir. Dolaplarınızı, tezgah arası fayanslarınızı, abajur gibi aydınlatma ürünlerinizi hatta tezgah üzerindeki görünen tüm elektronik cihazları mümkün olduğunca açık renklerde almak mutfağınızı geniş gösterecektir. Örneğin açık renk bir avize kullanmak odanın ışığını kesmeyip daha iyi dağıtacağı için karanlık göstermeden ferah bir hava katmasına yardımcı olacaktır.

Açık Renk Kullanmak
Mutfakta Açık Renk Kullanmak

Bonus Tavsiye

Mutfağınızda duvara asılı resimler varsa aralarına aynı çerçevelerde aynalar eklemek, resim ve fotoğraf yoksa bir duvara kibar bir ayna asmak odayı çok daha fazla büyük gösterecektir. Aynı zamanda içeride yemek yapan kişi için de ortamın darlık, kapalılık hissini yok etmeye yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*