Ev Baklavası Nasıl Yapılır?
Ev Baklavası Nasıl Yapılır?

Kolay ev baklavası yapmak için öncelikle bir hamura ihtiyacınız olmasının yanı sıra aynı zamanda hamuru hazırlayabilmek için de, 3 adet yumurta, 250 mililitre süt, 1 su bardağı sıvı yağ, 1 paket kabartma tozu, 1 yemek kaşığı sirke, yarım çay kaşığı tuz ve bir buçuk kilo una ihtiyacınız vardır.

Büzme Ev Baklavası
Büzme Ev Baklavası

Ev Baklavası Hamuru

Kolay ev baklavası hamurunu hazırlamak için öncelikle sıvı olan ürünleri geniş bir kaba boşaltınız. Bu işlem için öncelikle sıvı yağ ve sütü kaba ekleyiniz. Daha sonra 3 adet yumurtayı kırınız. Oluşan bu karışımı iyice çırptıktan sonra unu ekleyin. Unu biraz yoğurduktan sonra kabartma tozunu ve sirkeyi ekleyin.

 

Ev Baklavası Yapılışı
Ev Baklavası Yapılışı

 

Yaptığınız bu hamur karışımı oklava yardımı ile açın. Oklava ile ince bir şekilde açtığınız hamuru fırın tepsisine bir sıra halinde yayın ve daha sonra hamurun üzerine tereyağı eritip gezdirin. Bu işlemi bir kaç kez tekrarladıktan sonra oluşan katlı hamurun arasına ceviz veya Antep fıstığı serpiştirin. Antep fıstığı serptikten sonra bu katın üstüne birkaç kat daha yağlanmış hamuru ekleyin.

Ev Baklavası Pişirme Aşaması

Toplamda 12 katın üzerinde hamur serdikten sonra elde ettiğiniz hamuru kare şeklinde kesin. Kestiğiniz hamur karışımını 180 derecelik önceden ısıtılmış fırına yerleştirin. Baklavanın üstü kızardıktan sonra baklavayı fırından çıkarabilirsiniz.

Ev Baklavası
Ev Baklavası

Ev Baklavası Şerbet Yapımı

Fırından çıkan ev baklavasını soğumaya bırakınız. Bu sırada bir tencereye 4 bardak su, 4 bardak toz şeker ekleyerek şerbet suyu hazırlayınız. Oluşturduğunuz şerbet suyuna bir kaç damla limon suyu ekleyiniz. Limon suyu eklenmiş şerbet suyunu kaynamak üzere ocağa bırakınız. Yaklaşık 20 dakika boyunca kaynadıktan sonra ocaktan alıp biraz soğumasını sağlayınız.

Şerbet yapımı tamamlandıktan sonra ılık şerbeti ılık baklavanın üzerine yavaş yavaş ekleyiniz. Yaklaşık 10 dakika boyunca ev baklavasının şerbetini çekmesini bekleyiniz. Ev baklavası şerbetini çektikten sonra soğuması için dolaba koymanız tavsiye edilir. Yeteri kadar soğuyan ev baklavasını spatula yardımı ile servise hazır hale getirebilirsiniz. Servis yaparken ev baklavasının yanına kaymak veya dondurma ekleyerek servis edebilirsiniz. Bunun yanı sıra ev baklavası üzerine Antep fıstığı ile süsleme yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*