Kızartma Kokusu Gidermek İçin Ne Yapılabilir?
Kızartma Kokusu Gidermek İçin Ne Yapılabilir?

Hemen herkes evde kızartma ya da balık yapıldıktan sonra eve sinen kötü kokudan rahatsız olur. Bu ağır kokular çoğunlukla ev havalandırıldıktan sonra bile gitmez. Hatta bu kokulardan çok rahatsız olduğu için evinde kızartma ve balık yapmayanlar bile vardır. Ancak bu pratik ve doğal önerilerle, artık siz de evinizdeki rahatsız edici kokulardan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Kullandığınız Limonların Kabuklarını Atmayın!

Limon çoğumuzun mutfağının vazgeçilmezleri arasında. Salatalarda, yemeklerde, tatlılarda en başlı aroma vericilerden. Ancak limonun başka bir özelliği daha var. Sıkıp kullandığınız limonların kabuklarını sakın çöpe atmayın. Limon kabuğunun mis gibi kokusunu, doğal oda kokusu olarak kullanabilirsiniz. Limon kabuklarını dilimledikten sonra bir kapta yakın, çıkan duman ortama hoş bir koku yayar ve ağır kokuları baskılar.

Kızartma Kokusu Gidermek İçin Ne Yapılabilir?
Kızartma Kokusu Gidermek İçin Ne Yapılabilir?

Çayın Mucizeleri Bitmiyor

Kahvaltıların vazgeçilmezi çayın mucizevi özellikleri saymakla bitmez. Bunlardan en şaşırtıcısı da ortamdaki ağır kokuları gidermesi. Siyah çayı yapışmaz, küçük bir granit tavada kavurun. Çayın kavrulma esnasında ortaya çıkardığı dumanın ortama yayılmasını sağlayın, bu muhteşem koku mutfağınızdaki ağır kokunun gitmesini sağlayacaktır.

EWs Krem Renk 22 Cm Granit Tava
EWs Krem Renk 22 Cm Granit Tava

Her Derde Deva Elma Sirkesi

Elma sirkesinin sağlık açısından yararları saymakla bitmiyor. Tokluk hissi vererek zayıflamaya yardımcı olması, vücudumuzu toksinlerden arındırması, migrene iyi gelmesi en bilinen yararları. Pek bilinmeyen bir yararı da evdeki ağır kokuları gidermesi…

1 bardak su, 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 yemek kaşığı limon suyunu küçük bir tencerede kaynatın ve kızartmalardan sonra oluşan ağır kokulardan kurtulun.

Vanilya, Tarçın ve Karanfil…

Kızartma Kokusu Giderme
Kızartma Kokusu Giderme

Kurabiyelerde, pastalarda kullandığımız şekerli toz vanilin, mutfağınızın da mis gibi kokmasını sağlar. Bir cezveyi yarısına kadar su ile doldurun. İçine 1 paket şekerli vanilin dökün ve kaynatın. Kaynadıkça ortama yayılan buhar mutfağınızın, hatta tüm evin mis gibi vanilya kokmasına neden olacaktır. Yine aynı yöntemi kullanarak vanilya yerine tarçın ve karanfil ile de kokulardan kurtulabilirsiniz. Bir cezveyi yarısına kadar su ile doldurun, içerisine 1 çubuk tarçın ve 4-5 adet karanfil atıp suyu kaynatın. Yine vanilyada olduğu gibi kaynayan suyun dumanı ortama mis gibi bir tarçın-karanfil kokusu yayacaktır.

Bu yöntemleri kullanarak kimyasal içerikli oda kokularını kullanmadan, mutfağınızdaki ağır kızartma kokularından doğal olarak kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*