Mutfak kesme doğrama aparatı
Mutfak kesme doğrama aparatı

Et, balık, meyve, sebze doğrarken en çok kullanılan malzemelerden biri  doğrama tahtaları ve bıçaklardır.  Mesela hemen hemen birçok yemeğe doğranmış soğan, biber gibi ürünler eklenir. Bunun için de doğrama tahtaları çok sık kullanılır.

Kesme tahtası nasıl kullanılır?
Kesme tahtası nasıl kullanılır?

Temizlik 

Tek bir tahtada etlerin, balıkların, meyve ve sebzelerin doğranması hijyenik açıdan doğru değildir.  Muhakkak elinizde en az iki tahta olmalıdır. Birinde et ve balıkları, diğerinde de meyve ve sebzeleri doğramalısınız. Çünkü et ve balık doğranan tahtalarda bakterilerin daha fazla olmasından dolayı çok iyi bir şekilde temizlenmesi gereklidir. Meyve ve sebzelerin doğrandığı tahtalar et ve balıkların doğrandığı tahtalar bir tık daha hijyeniktir. Et ve balık için kullanılan kesme tahtalarını doğrama işlemi bittikten sonra sudan geçirerek önce kaba kirini yıkayın. Sonra üzerine karbonat serpin ve limonla ovalayın, 5 – 10 dakika bekletin ve suyla durulayın.

Kesme sırasında dikkat edilmesi gerekenler
Kesme sırasında dikkat edilmesi gerekenler

Kaymasını Önlemek

Düzgün bir doğrama ve kesme işlemi yapabilmek için kesme işlemi sırasında tahtaların kaymaması önemlidir. Onun için altına kağıt havlu koyarak bu kaymanın önüne geçebilmek mümkündür.

Meyve ve sebzelerin şekillerinin düz olabilmesi için  öncelikleri meyve veya sebzelerin ikiye ayırarak ya da kenarından küçücük keserek düz bir zemin elde edilebilir ve o elde edilen düz zemini tahtaya yerleştirerek meyve ve sebzelerin kaymadan istenilen şekilde kesmek mümkündür. Dilerseniz https://www.ews.com.tr/ews-krem-renk-akrilik-salatamatik adresinden satın alabileceğiniz salatamatik ile kolayca meyve sebzelerinizi kesebilirsiniz.

EWs krem renk akrilik salatamatik
EWs krem renk akrilik salatamatik

Parmaklarınızı Kesmemek

Kesme ve doğrama işlemi yapılırken parmak uçlarının da kesilmemesine dikkat edilmesi gerekir. Onun için öncelikle parmak uçlarınızı çok az bir şekilde içe doğru kıvırıp dirsekleri dışa vererek ayarlamalı ve bıçağın parmak dirseklerine dayayarak kesme ve doğrama işlemi yapılmalıdır. Kesme işlemi yapılırken yanınıza küçük bir kap olsun,  içine çıkan çöpleri koyun.

Kesme ve doğrama işlemi yapılırken domatesi, soğanı, maydanozu ya da başka bir şeyleri doğrarken bıçağınızı ve tahtanızı her seferinde en azından bir suyla durulayın. Çünkü hijyenik olması sağlığınız açısından çok daha önemli her doğranan sebzelerin birbiriyle etkileşimi sonucunda onlar da bulunan bakteri veya mikropların birbirine geçmesine yardımcı olunur. Bu da hastalıklara davetiye çıkartır. O yüzden önceliğiniz sağlığınız olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*