Katlı tepsiler ile masa düzeni
Katlı tepsiler ile masa düzeni

Türk insanının en sevdiği şeydir; kalabalık sofralar ve o sofralarda yapılan uzun sohbetler. Çeşit çeşit yemekler yapılır , tatlısı , salatası, mezesi… Hatta o kadar çok çeşit yapılır ki en sonunda sofrada tabakları koyacak yer bulmakta zorlanırız. İşte size bu makalede çok çeşitli kalabalık sofrada rahat oturmanın ipuçlarından bahsedeceğiz.

Masa örtüsünü açık renklerde seçin

Öncelikle kalabalık sofraları ferah ve şık göstermek masa örtüsü seçimi ile başlıyor. Açık renklerde ve parlak kumaştan ya da dönemin trendi tülden tercih edeceğiniz masa örtüsü hem masanızı geniş gösterecek hem yemeklerinizin muhteşem renklerini ortaya çıkaracaktır.

Katlı servisler ile masa düzeni tavsiyesi
Katlı servisler ile masa düzeni tavsiyesi

Yemeklerinizi bölün

Yemek masanıza yaptığınız leziz yemekleri bir büyük kaseye koymak yerine iki küçük kaseye bölerek hem sofranızı zengin gösterebilirsiniz hem de o yemeğe uzanmayı kolaylaştırabilirsiniz.

Hayat kurtarıcı katlı servisler

‘Çok tabak çok yer kaplar ama’ dediğinizi duyar gibiyim. Bunun için çok şık katlı servisler var bunları kullanarak yüksekli alçaklı tabaklar ile hem zengin bir masa elde etmiş hem de yerden tasarruf etmiş olursunuz.

Farklı şekillerde tabaklar kullanın

Bir diğer ipucu ise bütün tabaklarınız aynı şekilde olmasın. İrili ufaklı, şekil şekil tabaklar hem birbiri içine geçmiş bir yapboz görüntüsü verecektir ; hem de yemekleriniz renk renk ve zengin görünecektir. Hepsi yuvarlak ya da hepsi kare olursa yer konusunda sıkıntıya düşeceğimiz gibi tabakları yerinden kaldırırken de birbirine takabiliriz.

Katlı servisler ile masa düzeni tavsiyesi
Katlı servisler ile masa düzeni tavsiyesi

Şık sofraların vazgeçilmezi: Kadehler!

Kullanacağınız bardaklar hem sofranızda yer açmalı, hem gecenize şıklık katmalı. Bunun için akla ilk şık kadehler geliyor. Kullanacağınız ayaklı kadehler hem yerden tasarruf ettirecek, hem lezzetli yemeklerle donattığınız sofranıza zarafet getirecektir.

Aydınlık sofralar vazgeçilmeziniz olacak

Sofranızın şıklığına şıklık katan yegane şeyin mum olduğunu söylemezsek olmaz. Mumlar sofranızı süslerken size ve misafirlerinize daha samimi bir ortam hazırlar. Bunun için ayaklı şamdanlar tercih edebilirsiniz hem gözünüzü yormaz hem sofranıza aydınlık katar.

Bu kalabalık sofralarda ister onlarca çeşit yemek olsun, ister tek çeşit çorba olsun ama yeter ki sofralarınızdan bol kahkahalı uzun sohbetler eksik olmasın. Bütün yemeklerinizi muhabbetle yemeniz dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*