Menemen nasıl yapılır?
Menemen nasıl yapılır?

Kahvaltı masasını lezzetlendirmenin yolu, pek çok kişinin severek yediği menemendir. Menemen hem pratik hem doyurucu, hem de besleyicidir. Menemen için taze sebzeler kadar kullanışlı bir sahan da son derece önemlidir. Sahanın yanmaması, yapışmaması, domatesin ve biberin kendi sularıyla pişmesine imkan verecektir.

Menemen Malzemeleri

Menemen malzemeleri; domates, yumurta, yeşil biber, sarımsak ve isteğe bağlı olarak soğandır. Burada asla değişmeyecek olan üç malzeme; domates, yeşil biber ve yumurtadır. Bunun dışındaki malzemeler, kişilerin zevkine göre değişkenlik göstermektedir.

  • Sıvı yağ
  • 2-3 adet yeşil biber
  • 3-4 adet domates
  • Tuz
  • 2-3 adet yumurta
  • İsteğe bağlı, soğan
  • İsteğe bağlı, kaşar veya kavurma
Menemen tarifi
Menemen tarifi

Menemenin En Önemli Malzemesi Domates

Menemenin en önemli malzemesi domates, kabukları soyularak, doğranmalıdır. Domatesin mevsiminde yapılan menemen çok daha lezzetli olacaktır. Bu sebeple, domatesin seçimi önemlidir. Renkli ve orta boy domatesler seçilmelidir.

Menemen Yapımı

Menemenin yapımı için sıvı yağ konulmuş granit sahanın içine yeşil biberler atılır. Yeşil biberler, rengi değişinceye kadar kavrulur. Eğer, soğan isteniyorsa, soğan da bu aşamada dahil edilmelidir. Biberin rengi değiştiğinde ve baskın kokusu çıktığında, biber istenen kıvama gelmiş demektir.

Sahan
Sahan

Sahana Domates Ekleniyor

Sahana domates ekleniyor, biber ve domatesin beraberce kavrulması sağlanıyor. Domates suyunu verecek ve hoş bir rayiha çıkacaktır. Domateslerin durumu kontrol edilmeli, suyunu çektiği görülürse kaynar su ilave edilmelidir. Ancak, domates sayısı yeterliyse ve istenen özellikte ise sıcak su ilave etmeye gerek kalmayacaktır. Ayrıca menemen yapımında kullanılan sahan da önemlidir. Yanmaz yapışmaz bir sahan, menemen yapımı için ciddi bir avantaj sağlamaktadır. Domatesler, kabuğu soyulmuş olduğundan biberle bütünlemiş bir hal alacaktır. Artık son aşamaya geçilebilir.

Menemen Yapımında Son Aşama

Menemen yapımında son aşama ise yumurtaların kırılmasıdır. Domates ve biberlerin istenen seviyeye gelmesiyle yumurtalar sahana kırılır. Yumurtaların pişmesi için birkaç dakika dakika daha beklemek gereklidir. Bu aşamada, tuz, karabiber veya arzu edilen başka baharatlar ilave edilir. Eğer tercih ediliyorsa, kaşar veya kavurma menemene ilave edilir. Kaşarın erimesi veya kavurmanın kendisini bırakması ile kahvaltı masasına eşsiz bir lezzet katılmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*