Izgara tava nasıl temizlenir?
Izgara tava nasıl temizlenir?

Mutfakta sağlıklı ve lezzetli ızgara yapabilmenizi sağlayan ızgara tavalar diğer çizilmez tavalar gibi uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Sadece pişirme işleminden sonraki temizlik aşaması biraz daha zorlu ve zahmetlidir. Bu ızgara tavaların, temizliği hakkında vereceğimiz kolay ipuçları sayesinde mutfağınızda vazgeçilmeziniz olacak.

Ews'in tercih edilen ürünlerinden Ews tava
Ews’in tercih edilen ürünlerinden Ews tava

Izgara Tavaların Diğer Tavalardan Farkı Nedir?

Mutfağınızda ızgara tadında muhteşem etler pişirmeyi sağlayan bu harika tavalar sayesinde evden çok uzaklaşmanıza gerek kalmayacak. Izgara görünümlü yüzeyleri etin suyunu hapsetmesini ve lezzetini kaybetmemesini sağlar. Bu tasarımı pişireceğiniz yiyeceklerin yüzeye yapışmasını engeller.

Sağlıklı ve leziz yemekler için ızgara tava temizleme ipuçları
Sağlıklı ve leziz yemekler için ızgara tava temizleme ipuçları

Tavalar Nasıl Temizlenir?

Yemeklerinize verdiği lezzetten sonra iş bu tavaları temizlemeye geliyor. Hemen hemen herkesin bir nebze zorlandığı bu temizlik işinin gerçekten nasıl yapılması gerektiğini ise kimse bilemiyor. Hatta onu bulaşık makinesinde yıkamaya çalışanlar bile var.

İlk alındığında kullanmadan önce tavanın içinde ki toz, kir olması riskine karşılık öncelikle ılık su ve sıvı sabun yardımıyla güzelce temizleyin ve iyice durulayın. Daha sonrasında kullanıma hazır.

İlk ızgaranızı yaptıktan sonra 15-20 dk tavanın soğumasını bekleyin. Sıvı deterjan, ılık su, sünger ve fırça yardımıyla temizleyebilirsiniz. Kurulamayı unutmayın. Aslında bu kadar basit.

Peki Yanmış Izgara Tavanızı Nasıl Temizlersiniz?

Herhangi bir marketten alacağınız karbonatı ızgaranın yüzeyine serpin. Üzerine sıcak su ekleyin ve biraz bekledikten sonra fırçalayın. Ilık suyla duruladıktan sonra bir havlu yardımıyla kurulayın. Ardından tavayı yerine koymadan önce sıvı yağ ile yağlayınız. Fazla yağını bir peçete yardımıyla her yerini yağladıktan sonra çektiriniz.

Sonuç olarak farklı temizlik yöntemleri olmasına rağmen tavanızın ve sizin sağlığınız için önereceğimiz son yöntem; Kirlenmiş tavanızı ocağın üzerine koyarak içine kaynar su dökerek ocağın altını açmanız. Fırçanızla hafifle ovalayınız, zeminde fırçanın ucuna herhangi bir kalıntı gelmeyene dek bu işleme devam ediniz. Herhangi bir kalıntı kalmadığını anladığınız an temizlik işleminiz bitmiş demektir. Burada amacımız tavanın yapışmaz yüzeyini kaldırmamak. Bu sayede tavanızın ömrü uzar.

Önemli bir ayrıntı: Tavanızı nasıl temizlerseniz temizleyin hem yıkama hem de durulama aşamasında ılık su kullanın. Sıcak sudan soğuk suya giren tavada mikro çatlaklar oluşabilir ve bakteri birikimi oluşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*