İrmik helvası tarifi
İrmik helvası tarifi

Helvayı seven bir toplumuz. Her Türk mutfağının yemeklerinde olduğu gibi helvanın da bin bir çeşidini üretmeyi başarmışız. Helva bizde genellikle acı bir haberin ardından cenaze evinde misafirlere ikram amacı ile yapılır ancak bu duruma özel bir yemek değildir, istediğimiz zaman afiyetle tükettiğimiz bir yiyecek olduğundan kadınlarımızın yıllardır hala en çok tercih ettiği yemeklerden biridir. Helvanın da bir çok çeşidi vardır ancak toplumumuzun en sevdiği helvalardan biri olan irmik helvasıdır. Oldukça basit bir yapılışı olan ve gerektirdiği malzemeler bakımından ekonomik olan irmik helvasının tarifini ve gerekli malzemeleri maddeler halinde aşağıda liste haline getirdik ve takdirinize sunduk.

İrmik helvası
İrmik helvası

İrmik Helvası İçin Edinmeniz Gereken Malzemeler

 1. İki su bardağı irmik
 2. İki su bardağı şeker
 3. İki buçuk su bardağı süt
 4. İki yemek kaşığı sıvı yağ
 5. 125 gram tereyağı (İsterseniz margarin de kullanabilirsiniz.)
 6. İki yemek kaşığı dolmalık fıstık

İrmik Helvası Tarifi Yapılışı

 1. İlk olarak süt ve şekeri tencerede birleştirin. Tencere modelleri için https://www.ews.com.tr/ews-krem-28-cm-derin-granit-tencere adresini ziyaret edebilirsiniz.
 2. 5 dakika kadar karıştırın. (Şeker eriyene kadar.)
 3. Ardından yağı tencereye ekleyin ve biraz eridikten sonra dolmalık fıstıkları ilave edin ve iyice kavurun. (Pişerken kendiliğinden pişeceğinden çok fazla kavurmanıza gerek yok.)
 4. Daha sonra irmiği ekleyin ve rengi kıvama gelene kadar kavurmaya devam edin.
 5. İrmikler esmer bir renk alınca hazırlamış olduğunuz sütü ekleyin ve bir dakika kadar kapağı kapalı tutun.
 6. Ardından süt emilene kadar iyice karıştırın. Sütü çektikten sonra pilav demlenirken ki işlem gibi kapağını kapatarak 10-15 dakika kadar bekletin. Bekletme süresi bittikten sonra irmik helvası servise hazırdır.
İrmik helvası yapımı
İrmik helvası yapımı

Bu yazımızda irmik helvası yapmak için gerekli malzemeleri ve yapılışını maddeler halinde listeleyerek takdirinize sunduk. Yukarıda belirtmiş olduğumuz listeleri sırasıyla adım adım doğru bir şekilde uyguladığınızda irmik helvanız afiyetle yenmeye hazır hale gelmiştir veya rahatça servis edebilirsiniz. Gördüğünüz üzere oldukça ekonomik bir gerekenler listesine sahip irmik helvasının yapılış yönergesi listesi de oldukça pratiktir. Kısa bir süre içerisinde irmik helvanızı elde edebilir bu enfes yemeği servis edebilir veya afiyetle tüketebilirsiniz, afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*