Instagram artık hayatımızın bir modülü. Gittiğimiz yerleri, yediğimiz yemekleri ve yaptığımız seyahatleri yönlendiren o şahane Instagram fotoğrafları moda ve dekorasyon alışverişlerimizi de etkiliyor. Beğendiğimiz eserlere yaptığımız ‘like’lar sanal dünyanın yapay zeka algoritmalarını harekete geçiriyor ve karşımıza o esere misal farklı eserler daha çok çıkmaya başlıyor. İngiliz Compare My Move şirketinin yaptığı bir araştırmaya nazaran Instagram’da en çok etiketlenen dekorasyon eserleri şöyle:

#houseplants / 2.4M

Compare My Move şirketinin datalarına nazaran en çok aratılan etiket #houseplants. Bugüne kadar yaklaşık 2,5 milyon fotoğrafın altında bu etiket kullanılmış. O halde son yıllarda konut bitkilerine olan bu düşkünlüğümüzün, iç yerlerde yeşile daha çok yer açmamızın nedeni ortada.

#gallerywall / 1M

Duvarları istikrarlı bir formda dekore etmek ustalık gerektirir. Farklı çerçeveler, sanat yapıtları, posterler, fotoğraflar, aplikler, raflar ve saatler… Hangi birini yan yana getirip duvarı ne renk boyamalı, farklı tarzları bir ortada nasıl kombinlemeli üzere sorular için 1 milyon kişi tarafından seçilen ilham kaynağı yeniden Instagram…

#neonsign / 702K

80’lerin disco biçimini anımsatan neon duvar aydınlatmaları, otel, restoran ve barların duvarlarından sonra konut dekorasyonunda da instagram’ın en popülerlerinden. Kimi vakit eğlenceli iletiler, kimi vakit da özlü sözlerle duvarları renklendiren neon dizaynlar için #neonsign etiketinde Instagram’ın ilham perileri sizleri bekliyor.

#upcycledfurniture / 376K

Sürdürülebilirliğin gittikçe değer kazandığı hayatlarımızda yenisini almak yerine eskiyi dönüştürerek pahalandırmak çok daha değerli. Artık attığımız her adımda etrafa daha hassas ve şuurlu yaklaşıyoruz. Konutlarımızda de yalnızca renginden yahut kumaşından sıkıldığımız için bir mobilyanın yerine yenisini almak yerine, ona yeni bir görünüm kazandırmayı yahut ona farklı bir fonksiyon yüklemeyi tercih ediyoruz.

#palletfurniture / 205K

Eski ahşap paletlerden konutunuz için mükemmeller yaratmanın ilham şifreleri Instagram’da kapalı. Rustik görünümlü bir yatak, mutfak duvarı için tabak rafı yahut kilere bir ayakkabılık… Kendi elinizle vakit ve emek sarf ederek yaptığınız mobilyalar konutunuzun şahsiliğini artıracak ve özgün ruhunun altını çizecektir.

#macrameplanthangers / 178K

Instagram’da son vakitlerde en çok etiketlenen dekorasyon eserlerinden biri de makrame bitki askıları. Bohem üsluptan hoşlanan ve bitkilerini asmak için tahlil arayanlardansanız farklı düğüm biçimleriyle birbirinden cazibeli makrame askılar için instagram’da çok fikir var.

#featurewall / 206K

Dört duvarı da birebir renge boyatmak geçmişte kaldı. Instagram guruları artık duvarlarda mert renk kombinasyonları, botanik desenli duvar kağıtları, geometrik motifler ve sticker’lar kullanarak yerinizi size özel kılmanızın ehemmiyetine işaret ediyorlar.

(Bu yazı birinci evvel oggusto.com’da yayınlanmıştır.)