EWs Krem Renk 30 CM Granit Tava
EWs Krem Renk 30 CM Granit Tava

Granit tencere ve tavalar artık mutfaklarımızda yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Özellikle çeyizlerimizin vazgeçilmezi haline geldi. Hem kullanım şıklığı açısından hem de yanma yapışma yapmaması açısından çok fazla kullanılır oldu. Renkli oluşları mutfaklara renk getirmiş oldu. Çelik tencerelerde yaşanan ve kullananı zor durumda bırakan yanma olayı granit tencerede en aza indirgeniyor. Mutfakta biraz da olsa işimizi kolaylaştırıyor.

Granit Tencere Temizliği Nasıl Yapılır?

Granit bir tencere sahibiyseniz öncelikle sıcak su doldurduğumuz tencereyi biraz böylece bekletip içerisine jel bulaşık deterjanı koyduktan sonra 10-15 dakika o şekilde bekletiyoruz.

EWs krem 20 cm granit derin tencere
EWs krem 20 cm granit derin tencere

Burada yardımımıza koşacak olan malzeme ise karbonat. Beklemiş suyu döktükten sonra yine sıcak su koyup, içerisine deterjan ve bir çay kaşığı karbonat attıktan sonra bir sünger yardımı ile yavaş yavaş ovalayarak temizliğini yapabilirsiniz.

Yanmış Granit Tava-Tencere Nasıl Temizlenir?

Granit tava ve tencereler, çelik tava ve tencerelere göre daha dayanıklıdır. Fakat olur da unutup yanmasına sebep olursanız, içine bir çay bardağının yarısı kadar sirke koyarak kaynatalım. Bu miktar yanma durumuna göre çoğaltılabilir. Daha sonra yine karbonat işin içine girecek. Kaynattıktan sonra sirkeden arındırılıp, bir tatlı kaşığı karbonat ile ovabilirsiniz. Sonrasında ise bol su ile durulayınız. Tencere ya da tavanızın tertemiz olduğunu gördüğünüzde gözlerinize inanamayacaksınız.

Dışı Sararmış, Yanmış Granit Tencere ve Tavalar Nasıl Temizlenir?

Granit ürünlerin temizliğinde fazla asitli ve kimyasal ürün kullanımından kaçınılmalıdır. Özellikle tencere ve tavalarda yemek pişirildiği için bol su ile temizlenmezse zehirlenmelere kadar yol açabilmektedir. İçi yanmış granit ürünler için yukarıda temizlik önerileri sıralandı fakat dışı yanan ve sararan granitler için uygulanması gerekenler nelerdir?

Demoonji pembe gri 30 cm granit tava
Demoonji pembe gri 30 cm granit tava

Özellikle yağ çözücü özelliği olan temizleyici kullanılabilir. Biraz üzerine yaydıktan sonra bekletip bol su ile durulanmalıdır. Her kullanımdan sonra uygulanabileceği gibi, iki haftada bir uygulanabilir. Bütün bunların yanı sıra granit ürünlerin satıldığı mağazalarda, özel granit temizleyicileri de mevcut. Buralardan talebiniz doğrultusunda satın alabileceğinizi aklınızdan çıkarmayınız. Bazı durumlarda bulaşık makinası için kullanılan tablet temizleyici ile de kaynatıldıktan sonra yanık ve sarı lekelerde de sorun ortadan kalkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*