Balkon dekorasyonu nasıl olmalı?
Balkon dekorasyonu nasıl olmalı?

Özellikle yaz mevsiminin gelmesiyle balkonlar önem kazandı. Balkondaki turşu bidonlarını, rulo yapılmış halıları ve içinde ne olduğunu sizin bile unuttuğunuz kolileri aldıysanız, yazımızda yer verdiğimiz küçük dokunuşlarla balkonunuzu evinizin merkezi yapabilirsiniz.

En güzel balkon dekorasyon modelleri
En güzel balkon dekorasyon modelleri

Led Lambaları Kullanmaktan Çekinmeyin

Balkonunuzu sadece sabahları değil akşamları da kullanmak istiyorsanız, tepeden aydınlatan balkon ışıklarından vazgeçin. Bunun yerine her yerde bulabileceğiniz küçük led ampullerle balkon demirlerinizi çevreleyebilir, küçük japon fenerleriyle şık bir görünüş yaratabilirsiniz. Tercih edeceğiniz bu aydınlatma türleri, balkonunuzda bulunan ampul kadar tepeden ve fazlaca aydınlatmayacağı için daha yumuşak ve sakin bir ortam yaratabilirsiniz. Ayrıca aydınlatmalarda yapacağınız ufak değişiklikler bile sanki çok düşünülmüş ve uğraşılmış dekoratif dokunuşlar gibi etki yaratacaktır.

En güzel balkon dekorasyon modelleri
En güzel balkon dekorasyon modelleri

Katlanabilir ve Taşınabilir Mobilyalar Seçin

Balkonunuz çok geniş değilse ince masalar ve katlanabilir sandalyeler kullanabilirsiniz. Genellikle Fransız dekor anlayışına göre tasarlanan kafelerde görebileceğiniz bu masalar tek başına bile oldukça zarif bir görüntüye sahiptir. Katlanabilen sandalyeler ise saklama kolaylığı taşır. Balkonunuzda normal koşullarda 2 sandalye varsa, misafiriniz geldiğinde istediğiniz sayıda sandalyeyle kalabalık sohbetler yapabilirsiniz. Misafiriniz olmadığında ise bu sandalyeleri katlar, ister yatağınızın altına ister kilerinize çok rahat sığdırırsınız.

Balkon mobilya seçimi
Balkon mobilya seçimi

İhtiyaçlarınız Ulaşılabilir Olsun

Balkon keyfi yaparken en rahatsız edici şeylerden biri de devamlı mutfağa gidip gerekli şeyleri almaktır. Düşünün ki mısırınızı patlayıp koltuğa kurulduktan sonra kumandanın çok uzakta kaldığını görmek, film gecesini sinir gecesine dönüştürebilir. İşte bu sebeple balkonunuza bir mini buzdolabı koyabilirsiniz. Oldukça küçük ve dekoratif seçeneklerin olduğu mini buzdolapları, yazın kavurucu sıcaklarına karşı her daim soğuk içeceğiniz olması anlamına gelecektir. Miskin bir tatil gününde öğle saatlerinde başladığınız balkon keyfinizi hiç bölmeden geceye kadar sürdürebilirsiniz.

Yaşamınızda Başka Canlılara da Yer Verin

Özellikle evcil hayvanların varlığı, birçok psikolog ve psikanalist tarafından iyileştirici kabul edilmiştir. Sadece evcil hayvanlar veya sokaklarda her gün karşılaştığımız canlılar değil evinizde yetiştireceğiniz bitkilerin de olumlu etkileri saymakla bitmez. Ancak biz bu yazımızda en çok dekoratif yönüyle ilgileneceğiz.

Ews 2'li Lüx Dekoratif Saksı
Ews 2’li Lüx Dekoratif Saksı

Balkon demirlerinize yerleştireceğiniz çiçekler görüntü itibariyle balkonunuzun havasını oldukça değiştirecektir. Eğer doğal görünüşleri seviyorsanız süslü saksılar yerine kasalar kullanabilirsiniz. Özellikle fesleğen ve kaktüs gibi bitkiler sağlığınız için de çok yararlı olacaktır. İsterseniz minik saksılarda domates ve biber bile yetiştirebilir, balkonunuzda yapacağınız kahvaltıları özel hale getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*