Birey olduklarını en ağır hissettikleri bu periyotta rahat edebilecekleri, kendi zevklerine nazaran döşenmiş ve konforlu bir oda yaratmak onların ileriki hayatlarını da şekillendirebilir. Bu sebeple genç odası kadrosu seçilirken titizlikle hareket edilmelidir.

Genç odası ekibi nelerden oluşur

Sade bir genç odası ekibi; yatak, gardırop ve çalışma masasından oluşur. İsteğe nazaran şifonyer, komodin, ayna üzere eklemeler odaya fonksiyonellik katar. Her insanın İstekleri ve hayalleri farklı olduğu için tek tip bir oda tertibinden bahsetmek mümkün değildir. Bu sebeple öncelikle odanın sahibi olan genç, isteklerini ve gereksinimlerini göz önüne bulundurarak alınabilecek en konforlu, rahat ve sağlıklı oda grubunu seçmelidir.

Genç odası ekibi seçerken nelere dikkat edilmelidir

Genç odaları; yatak odası, çalışma odası ve oturma odasının birleşmiş hali üzeredir. Bu nedenle genç odası kadrosu, onu kullanan kişinin rahatça uyuyabilmesine, dinlenmesine ve çalışabilmesine imkan sağlamalıdır. Yatak seçimi, dikkat edilmesi gereken en kıymetli hususların başında gelir. Gelişme periyodundaki bireyin uzunluğu süratle uzayacağı için yatağı olabildiğince büyük seçmek gerekir. Bazalı ya da çekmeceli yatak seçimi yapmak, yerden tasarruf etmenizi kolaylaştırıp odaya ek bir depolama alanı sağlayacaktır. Ebeveynlerin yatak seçimindeki en değerli vazifesi ise; çocukları için rahat, onların gelişimini engellemeyecek yapıda ergonomik olan ve sağlıklı materyalden yapılmış yatak modellerini belirlemektir.

Gardırop ise genç odası ekibi seçiminde olmazsa olmaz öbür bir ögedir. Çocukluk periyodunu atlatan genç, daha fazla kıyafete ve eşyaya sahip olacaktır. Muhtaçlığı eksiksiz karşılayan, mümkünse bol raflı ve çekmeceli gardıroplar seçilmelidir.

Genç odası grubu sade olmalı odada dağınıklık ve gereksiz kalabalık yaratacak eşyalardan kaçınılmalıdır. Kalitesiz bir çalışma masası seçmek, ilerleyen vakitlerde masada deformelerin olmasına ve ömrünün kısalmasına pürüz olur. Ayrıyeten çalışma masası çekmeceli, raflı olursa eşyaları düzenlemek daha kolay olacaktır.

Komodin ve şifonyer, odanın dekorasyonunu tamamlarken, kıyafetlerin düzenlenmesi konusunda büyük kolaylık sağlar. Karyolanın yanına konacak şifonyerin üzerine lamba, su üzere eşyalar konulabilir. Çekmecelerine ise çamaşır ve çoraplar yerleştirilirse yaşanabilecek karışıklıklar önlenir. Ek depolama alanı da unutulmaması gereken bir ögedir. Düşük maliyetle alabileceğiniz duvar rafları odaya ferah ve estetik bir görünüm katacaktır. Raflar; istenirse kitaplık, istenirse fazla eşyaları koymak için, istenirse de aydınlatma gereçleriyle süslenip dekoratif olarak kullanılabilir.

Genç odası kadrosu seçilirken tüm eşyaların sağlıklı ve kaliteli gereçten yapılmış olmasına, eşyaların rastgele bir yerinde çarpma sonucu yaralayabilecek çivi ucu/ vida ucu çıkmamış olmasına, muhtemel bir devrilme durumunda tehlike arz etmeyecek yapıda olmalarına dikkat edilmelidir.


Genç odası grubu hangi renklerden oluşmalıdır

Genç odası ekibi rengine de en az konfor kadar dikkat edilmelidir. Öncelikle çok gereksinim duyulmuyorsa koyu renklerden uzaklaşılması gerekir. Odayı boğmayacak, kendi içinde ve duvar rengiyle uyumlu renkte eserler seçilerek ferah, olumlu hisler uyandıran bir görünüm elde etmek mümkündür.

Genç odası kadrosu için seçilecek kanepe, berjer, sandalye üzere eserler konforlu olmalarının yanı sıra kolay temizlenmelidir. Çok açık renkler kolay kir tutup lekelerin çıkmasını zorlaştırır. Tüm eserlerin tıpkı renkte seçilmesi ise ruhsal olarak bunaltıcı tesire sahiptir. Üretkenliği arttıracak mavi rengin tonları içeren eşyalar tercih edilebilir. Doğayı ve huzuru çağrıştıran yeşil rengin çok koyu olmayan tonları, odanın havasını olumlu tesirler. Renkler insan psikolojisini çok kolay etkilediği için bu mevzuda da konfor ve sıhhatte olduğu kadar titiz olunmalıdır. Tanınan trendler farklı renkleri bir ortada kullanarak ahenk yakalamak istikametindedir. Mesela; yatağın çekmeceleri beyazken yatak başı mavi olabilir, dolaplar bej rengiyse dolap kapakları kiremit rengi olabilir. Turuncuyu çok seven birinin odasında turuncunun farklı tonlarının yer alması onu memnun ve huzurlu hissettirir. Farklı renklerin bir ortada kullanılması odaya katiyen hareket katıp dinamik bir görünüm ortaya çıkaracaktır. Elbette renkler kadar eserleri almadan evvel odanın büyüklüğü ölçülmelidir. Kapının yeri, kalorifer peteği üzere ögeler göz önünde bulundurulmalıdır. Akabinde bütçeye en uygun fonksiyonel eşyalar seçilmelidir.


En son trendlere uygun renklerde, çağdaş dizayna sahip, ek depolama alanı sağlayan, kaliteli genç odası ekibi modelleri, Koçtaş’ın web sitesinde uygun fiyatlara sizleri bekliyor! Onlarca eser içerisinde dilediğinizi kolay kolay seçebilir, online alışveriş kolaylığından yararlanabilirsiniz.