Evde Kefir Nasıl Yapılır?
Evde Kefir Nasıl Yapılır?

Bağırsakların en yakın dostlarından biri olan kefir her yaştan insan tarafından sıkça kullanılmakta. Bizler de bu sebepten dolayı evde kefir nasıl yapılır ve yapmak için gerekli malzemeler nedir konularını yazımızda ele aldık. Ama bundan önce aramızda kefirin ne olduğunu bilmeyenler için ilk olarak kefirin tam manasıyla ne olduğunu açıklama gereği duyduk. Ardından da gereken malzemeler ve tarifine geleceğiz.

Kefir Nedir?

Keçi, koyun veya inek sütünün kefir mayası ile mayalanması sonucu elde edilen ekşi bir içecektir. İçerisinde bol miktarda bulundurduğu B12 vitamini sayesinde eski Türklerden bugüne sağlıklı bir içecek olarak tüketilmeye devam ediyor. Kullanıldığı hayvanın sütüne göre renginde değişim olan kefir, yapımı aşamasında sabır gerektirmektedir. Mayalanması için uygun ortam sağlanmadığı takdirde kefir elde etmeniz mümkün değildir. Sindirim ve bağışıklık sistemini güçlendiren kefirin evde yapımı için aşağıda belirttiğimiz listeleri takip ediniz.

Kefir Nedir?
Kefir Nedir?

Öncelikle kefir yapımı için edinmeniz gereken malzemeleri belirterek başlamak istiyoruz.

Kefir Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

  • Bir litre süt
  • Kefir mayası

Kefir Tarifi Yapılışı

Kefir tanelerini plastik kaşık aracılığı ile kavanozdan alarak 2 lt cam kristal sürahi dibine koyun. Üzerine ılık süt ekleyin. Sürahinin ağzını streç ile kaplayın. Streç filmine üzerine birkaç delik açın. Daha sonra ışık almayan bir odada 24 saat bekletin. Eğer kefiri kış aylarında yapıyorsanız çevresine bir havlu sarmanızı tavsiye ediyoruz.

EWs Bohemia Miranda 2 Lt. Kristal Cam Sürahi
EWs Bohemia Miranda 2 Lt. Kristal Cam Sürahi

24 saat tamamlandıktan sonra kefir tanelerinin sürahinin üst kısmına çıktığını göreceksiniz. Kefir tanelerini ayırmak için plastik bir süzgeç kullanın ve iyice ayırın. Fakat açacağınız delikler çok küçük olmasın. Ayrılan kefir tanelerini mayalama için kullanabiliriz. Eğer kullanmayacaksanız su ile yıkayıp küçük bir cam kavanoza koyun. Üzerini geçecek kadar su koyup ağzını kapatarak buzdolabında saklayın.

Kefir Tarifi
Kefir Tarifi

Elde ettiğiniz kefiri hemen içebilir veya buzdolabında biraz daha soğumaya bırakabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz yönergeleri takip ettiğiniz takdirde bir günde ev yapımı kefiri elde edebilirsiniz. Ancak kefir yapımında iki püf nokta vardır; 24 saat kesinlikle doldurulmalıdır ve kesinlikle metal temas etmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*