Kırmızı Et Nasıl Yumuşatılır?
Kırmızı Et Nasıl Yumuşatılır?

Yumuşak ve lokum gibi bir et yemeği kim istemez. Eti daha pişirmeden önce ve pişirirken yaptığımız hatalar yüzünden sakız ya da kayış gibi et yiyoruz. Halbuki iyi ve doğru malzemelerle hazırlanan marinasyon, biraz zaman ve doğru pişirme taktikleri ile mükemmel et hazırlamak elinizde.

İlk Adım Eti İyi Yerden Alın

Kasabınıza güvenin ve taze bir et alın. Çok fazla yağ ve sinirden oluşan bir et asla sizin o istediğiniz şekilde olmayacak. Bu yüzden daha eti eve getirmeden önce etinizi iyi alın. Bu yumuşak ve lezzetli bir etin ilk adımı.

Kırmızı Etin Yumuşatılması
Kırmızı Etin Yumuşatılması

Lafı Uzatmadan Marine İşlemine Başlayalım

Eti marine ederken genellikle zeytinyağı, soğan, sarımsak, salça ve çeşitli baharatlar kullanılır. Bunları doğru oranda bir araya getirerek mükemmel karışımı yapabiliriz.

Örneğin biftek için bir marine sosu yapacaksanız derin bir cam kaba biraz zeytinyağı, 1 büyük soğanın suyu, 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 yemek kaşığı biber salçası, 1 diş sarımsak, tuz, karabiber ve biberiye koyun. İyice karıştırın. Etlerinizi cam kaba alın ve bir daha karıştırın. Üzerini strech film ile kapatın ve buzdolabında minimum 3-4 saat dinlendirin.

Bu sosu tavuk etinde de kullanabilirsiniz. Kuşbaşı kestiğiniz tavukları aynı şekilde marine ederseniz aromatik, lezzetli ve sulu tavuklarınızı afiyetle yersiniz. Kırmızı ete geri dönecek olursak size bir marinasyon tarifimiz daha var ve bu oldukça basit.

Etin Yumuşatılması
Etin Yumuşatılması

Dana çöp şiş için size iyi bir terbiye tarifimiz var. Yine derin bir cam kaba biraz zeytinyağı, 1 su bardağı süt, 1 adet soğanın suyu, tuz, karabiber ve pul biber. Etlerinizi şişe geçirin ve hazır olun çünkü artık bu etleri pişirmenin zamanı geldi.

Lezzeti Mühürleyin

Etinizi marine etmek tabii ki sizin tercihinizdir ama eti marine etmek ete inanılmaz bir lezzet, aroma ve yumuşaklık katacaktır. Etinizi ister marine edin ister etmeyin pişirirken uymanız gereken bir kural vardır. Eti pişirirken etin kurutulmaması gerekir. Bu ne demek etin kendi suyunu içerisinde tutması demek.

Yapılması gereken tek şey eti pişireceğimiz granit tava  nın çok iyi ısıtılması.

EWs Krem Renk 30 CM Granit Tava
EWs Krem Renk 30 CM Granit Tava

Eğer ızgara kullanıyorsanız etin iki tarafını ızgaranın izleri çıkana kadar pişirin ve etiniz mühürlendi. Bundan sonra damak zevkinize göre eti az, orta, çok pişmiş olarak dilediğiniz gibi pişirebilirsiniz. İşte pamuk kadar yumuşak ve lezzetli et yapmak bu kadar basit!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*