Eti Hızlı Pişirmenin Yolları Nelerdir?
Eti Hızlı Pişirmenin Yolları Nelerdir?

Et pişirmek her zaman yemek yapmanın en kolay yolu olarak görülse de aslında hızlı ve yumuşacık bir et pişirmek göründüğü kadar kolay değildir. Güzel pişmiş bir et hem hala suyunu içinde tutmalı hem de yumuşacık olmalıdır. Peki, böyle bir et nasıl pişirilebilir? Püf noktaları nelerdir?

İyi Bir Et Pişirmek İçin İlk Kural

İyi bir et pişirmek için dikkat edilmesi gereken ilk kural kullanılacak olan etin dinlenmiş et olmasıdır. Dinlenmemiş et pişirildiğinde sert olur. Bu yüzden kasaptan ya da nereden alıyorsanız dinlenmiş et olup olmadığını mutlaka sormalısınız.

Et Seçimi Önemli

Eti hızlı pişirmek istiyorsanız et seçimine dikkat etmelisiniz. En doğru seçim en az üç gün dinlenmiş sinirsiz bir ettir. Genellikle sırt bölgesinden elde edilen etler daha lezzetlidir. Seçeceğiniz et ne çok yağlı ne de çok yağsız olmalıdır. Etinizin orta yağlı olmasına dikkat etmelisiniz.

Et Seçimi
Et Seçiminin Önemi

Dinlenmemiş Et Marine Edilmeli 

Her zaman dinlenmiş et bulmak kolay değildir. Eğer etin dinlenmemiş et olduğunu düşünüyorsanız mutlaka eti marine etmelisiniz. Eti marine etmenin çok farklı yolları vardır. Eti soya sosunda bekleterek, baharatlayarak, süt ya da zeytinyağına bulayarak marine edebilirsiniz.

Kırmızı et için ideal marine etme süresi 2-24 saattir. Beyaz et içinse bu süre daha kısadır. Ancak eti ne kadar marine işlemine tabi tutarsanız etiniz o kadar lezzetli olacaktır.

Izgara ya da mangal yöntemiyle etinizi pişirecekseniz,zeytinyağıyla ya da baharatla marine yöntemi en uygunudur. Sütle marine işlemi bu pişirme yöntemleri kullanılırken önerilmez. Çünkü etiniz mangala ya da ızgaraya yapışabilir.

Eğer pişirme için tava kullanacaksanız süt ile marineyi tercih edebilirsiniz. Fırında pişirmeyi planlıyorsanız da en ideal marine zeytinyağıyla olmaktadır.

Sağlıklı Et Pişirme Önerileri
Sağlıklı Et Pişirme Önerileri

Pişirme Önerileri

  • Antrikot için mangalı, bonfile içinse demir döküm tavayı tercih etmelisiniz.
  • Et mümkün olan en yüksek sıcaklıkta pişirilmelidir. Kısık ateşte pişirmek, etin haşlanmasına yol açabilir.
  • Eğer ızgara ya da mangalla eti pişirecekseniz, eti sürekli ters yüz etmeniz doğru değildir. Minimum çevirme sayısı ile pişirme işlemini gerçekleştirmelisiniz.
  • Eğer fırında pişirecekseniz, fırına koymadan önce bir tava ya da tencerede bir süre pişirmelisiniz. Böylece etleriniz fırında kurumayacaktır.
Eti Pişirme Önerileri
Eti Pişirme Önerileri

Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

  • Etlerinizin daha yumuşak olması ve daha hızlı pişmesi için etinizi pişirirken içine bir iki damla üzüm ya da elma sirkesi damlatmalısınız.
  • Etinize tuzu mutlaka en son eklemelisiniz. Tuzun erken eklenmesi etinizin sertleşmesine ve daha yavaş pişmesine yol açabilir
  • Etlerinizi pişirme işleminden önce dövmemelisiniz. Dövme işlemi etin var olan suyunun dışarı çıkmasına sebep olacağı için etinizin kuru olmasına sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*