Enginar
Enginar

Papatyagiller familyasına ait olan genellikle mavi ve mor renklerde çiçek açan Avrupa’nın güney kısımlarında ve Akdeniz civarlarında yetişen enginar, içerdiği vitaminlerle ve lezzetiyle mutfaklarımızdaki yerini alan en önemli sebzelerden bir tanesidir.

Enginar Kararması
Enginar Kararması

Enginarın Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde bulunan bol miktardaki A ve B vitaminleri sayesinde atardamar kireçlenmesini önleyen ve safra kesesi rahatsızlıklarına iyi gelen bu sebze, ayrıca içerdiği sinarin sayesinde karaciğer, safra kesesi ve idrar kesesinde toplanan nikotinin, alkolün ve yağın vücuttan atılmasına da yardımcı olur. Karaciğer dostu olarak da bilinen enginar, düzenli olarak tüketildiğinde böbrek taşını düşürmeye ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye de yardımcı olur.

Enginar Faydaları
Enginar Faydaları

Enginar Nasıl Değerlendirilir?

Ülkemizin de çeşitli bölgelerinde yetiştirilen ve insan sağlığı için oldukça faydalı olan enginar, bahar aylarında mutfakları şenlendiren sebzelerden bir tanesi. Oldukça farklı şekillerde kullanılabilecek olan bu vitamin deposu, makarnadan salataya, karidesten fırında tavuğa kadar birçok yemeği süsleyebiliyor. Özellikle vejetaryen ve vegan beslenmede oldukça önemli olan enginar, atıştırmalık olarak dahi servis edilebiliyor.

Kararmaları Önlemek İçin

Peki bu kadar faydası olan ve bu kadar çok çeşitli yemekte kullanılabilen enginarın kararmasını nasıl önleyebilirsiniz? Enginarın kararmasını önlemek ise aslında çok basit. İlk olarak yemeğinizi yaptığınız tencere ve tavalar içerisindeki yemeğin suyuna 1 limonun suyunu sıkmak ve bir tatlı kaşığı un eklemek enginarın kararmadan bembeyaz pişmesini sağlayacaktır.

EWs Tencere ve Tavalar
EWs Tencere ve Tavalar

Yemeği pişirirken kısık ateşte pişirmeniz ve tencerenin kapağını çok fazla açmamanız da enginarın kararmasını önleyecektir. Yemeği pişirdikten sonra soğumasını beklerken de tencerenin kapağını kapalı tutmanız enginarın kararmaması için oldukça önemli olacaktır.

Tabii ki sadece yemek yaparken değil yemeği yapmadan önce alınacak önlemler ile de enginarın kararmasını önleyebilirsiniz. Eğer ki enginarları soyduktan sonra bekletecekseniz, bekleteceğiniz suyun içerisinde taze limon sıkmanız da enginarın kararmasını önleyecektir. Buna ek olarak ayıkladığınız enginarın her tarafını yarım limon ile ovarak kararmasını engelleyebilirsiniz.

Enginarı daha sonra yapacağınız yemeklerde de kullanmak için bol bol aldıysanız, kararmasını uzun süre engelleyebileceğiniz yöntemler de bulunuyor. Eğer ki, enginarı derin dondurucuda bekletecekseniz, saklayacağınız buzdolabı poşetinin içerisine limon sıkılmış su ekleyip ağzını hava almayacak şekilde kapatırsanız enginarı kararmasının önüne geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*