Dekoratif Eşya Temizliği Nasıl Olmalıdır?
Dekoratif Eşya Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Evlerimizin vazgeçilmezi olan dekoratif objeler bize ve çevremize karakterlerimiz hakkında da ipucu verirler.  Bu nedenle seçeceğimiz objeler hem dekor amaçlı hem de evimizin enerjisi için önem taşımaktadır. Fakat bazen o kadar minik objeler seçiyoruz ki, temizlik konusunu unutabiliyoruz. Büyük ya da küçük olsun, evimizin dekorasyonu için harika görünen objeler zamanla çok fazla tozlanmaktadır. Bu ürünlerin temizliğini yapmaksa bazen işkence halini alabilmektedir.

Dekoratif Obje Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Özellikle dekorasyon için kullanılan cam vazo, mumluk, mum, biblo, panolar ve şamdanların temizliği özenle yapılmalıdır. Temizlenecek objenin niteliğine uygun biçimde bir temizleme ürünü seçilmelidir. Özellikle cam objeye sahipseniz, cama zarar veren, çizilmesine yol açan bir temizleyici ile temizlemek ürününüze zara verecektir.

Cam Eşya Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Öncelikle bu tarz objeler için sıvı ya da jel deterjanlar tercih edilmeli.  Deterjanlı su içinde iyice bekletilip hafifçe kir ve tozdan arındırmış olmalıyız. Daha sonra hafifçe suyu sarkınca gazete kağıdı ya da cam ürün temizleme için özel olarak üretilmiş bezlerle kurutma ve parlatma işlemini yapabiliriz. Böylelikle aradaki farkı göreceksiniz.

Cam Eşya Temizliği
Cam Eşya Temizliği

Kristal ve Seramik Objelerin Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Kristal ve seramik objeler maddi değeri daha yüksek olan ürünlerdir. Bir de düşünün, hediye olarak gelmişse manevi değeri de yüksektir. Bu nedenle daha özenli bir temizlik yapılması gerekir. Genelde bu tarz objeler için sirke en iyi çözümdür. Hem en etkili hem de en ucuz çözüm olarak da bakabiliriz. Sirkeli suda bekletilen obje daha sonrasında sudan geçirilerek temizliği yapılabilir.

Seramik Eşya Temizliği
Seramik Eşya Temizliği

Gümüş Objelerin Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Gümüş objeler hemen hemen her evin vazgeçilmezidir. Her türlü eşya ile uyum gösteren bu objeler zamanla kararabilir. Bu kararmalar kötü görüntülere neden olmaktadır. Bununla ilgili olarak diş macunu ise inanılmaz sihirli bir çözümdür. Küçük bir kumaş ya da bez parçasına sürülen diş macunu ile gümüş objeleri hafif hafif ovalayarak temizliği sağlanabilir. Böylelikle kararmalar temizlenmiş olacaktır.

Gümüş Eşya Temizliği
Gümüş Eşya Temizliği

Alçı ya da Türevi Malzemeden Üretilmiş Objelerin Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Belki de bizi en çok endişelendiren obje temizliklerinden biridir. Bu konuda da leke bırakmayan, toz bırakmayan bir bez ve içine sabun konmuş su bize yardımcı olacaktır. Sabunlu suda ıslatılmış olan ve iz bırakmayan bezle silindikten sonra kullanıma hazır olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*