Çocuk odası aydınlatma bulut
Çocuk odası aydınlatma bulut

Yaşam alanlarının aydınlatma çözümleri günümüz için hayli gelişmiş ve zenginleşmiş durumda. İhtiyaçtan ziyade dekorasyon gözüyle bakılan aydınlatmalar aslında dikkat edilmesi gereken bir konudur. Sadece güzel görünüyor ya da genel dekorasyona uyum sağlıyor diye bir aydınlatma türü tercih edilmemeli. Seçim yaparken mekânın genişliği ve türü de dikkate alınmalıdır. Özellikle de çocuk odaları için aydınlatma seçerken bilinçli davranmakta yarar var. Düz avize modelleri arasından tercih yapmak isterseniz https://www.ews.com.tr/ews-akrilik-mor-sarkit-avize adresini ziyaret edebilirsiniz.

EWs akrilik mor sarkıt avize
EWs akrilik mor sarkıt avize

Işık seviyesi, lambanın konumu, tasarımın uygunluğu ve güvenliği önemlidir. Özellikle abajur gibi açık kablolu aydınlatmalar devrilme ve elektrik tehlikesi nedeniyle çocuk odalarında kullanılmamalı. Ayrıca aydınlatma tercihiniz ne olursa olsun tasarruflu LED ampulleri tercih edin. Tasarruflu LED ampullerin ışık yoğunluğu göz sağlığı için daha uygundur ve gözü yormaz.

Çocuk odaları için en doğru 5 aydınlatma seçeneği şöyle sıralanabilir;

Duvar Aplikleri

Çocuk odasında kullanılan avize ışığı yeterli değilse çeşitli duvar aplikleri kullanılabilir. Hem dekoratif görünür hem de ortam ışığını daya yeterli bir hale getirebilirler. Duvar aplikleri duvar içine döşendiğinden ortalıkta kablo karışıklığına neden olmaz. Dolayısı ile çocuklar tehlikeli kablo kazalarıyla da karşılaşmamış olur.

Çocuk odası duvar aydınlatma
Çocuk odası duvar aydınlatma

Çalışma Masası Lambası

Çalışma masasında ders çalışan çocuklar dikkatin dağılmaması için ve daha iyi odaklanma için masa lambası kullanabilir. Düşük ışık gözleri yorar, yüksek ışık ise dikkat dağıtıcıdır. Bu nedenle masa lambasının ampulünün ışık seviyesi normal seviyede olmalıdır.

Sade Tasarımlar

Çocuk odasında kullanılacak olan avizelerin sade tasarımlara sahip olması gerekiyor. Sade tasarımlar dikkat dağıtmadığı gibi güvenli ve temizlemeleri de kolaydır. Tasarımın sivri uçlu ya da ağır metallerden üretilmiş olmaması gerekiyor. Mümkünse kanserojen madde içermeyen ürünler seçin.

Gece Lambası

Çocuk eğer karanlıktan korkuyor ise gece lambası kullanılabilir. Lambanın renkli olmasında bir sakınca yoktur ancak güvenlik açısından prize takılan küçük aydınlatmalar tercih edilebilir.

Çocuk odası gece lambası
Çocuk odası gece lambası

Dekoratif Tavan Aydınlatması

Farklı dekorasyonlara düşkünseniz komple tavan aydınlatmaları da bir tercih olabilir. Işık, tavanı duvar kâğıdı gibi kaplayan bu profillerin altında döşelidir. Üzerindeki profilin desenini yansıtarak aydınlatır. Yıldızlar, gökyüzü, manzara hatta çizgi film kahramanlarını bile görebilirsiniz. Dekoratif tavan aydınlatmaları, çocuk odaları için eğlenceli bir aydınlatma çözümüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*