Çocuğunuza Yemek Alışkanlığı Kazandırma İçin 3 İpucu
Çocuğunuza Yemek Alışkanlığı Kazandırma İçin 3 İpucu

Günümüzde çocukları birçok konuda ikna etmek oldukça zor. Yemek yeme alışkanlıkları da bunlardan bir tanesi. Hem sağlıklarını korumak, hem de gelecekte bir yaşam biçimi olarak sağlıklı beslenmelerini sağlamak açısından yemek alışkanlığının erken yaşlarda verilmesi gerekmektedir. Söz konusu durumu sağlayabilmek için ihtiyacınız olan bazı ince ayrıntılara dikkat etmek ve çocuğunuzun nelerden etkilenip etkilenmediğini fark edebilmek önemlidir. Hiçbir çocuk, doğru adımı atarak yaklaşırsanız, size hayır diyemeyecektir. Önemli olan doğru yolu seçebilmek ve çocuğunuza nasıl yaklaşmanız gerektiğini keşfetmektir. Bu doğrultuda dikkat etmeniz gereken üç önemli durum vardır;

Asla Israrcı Olmayın ve Doğru Materyali Kullanın

Çocuğunuzu zorlamak çoğu zaman en iyi çözüm değildir. Doğru olan ne zaman ve hangi araçlarla çocuğunuza gitmeniz gerektiğini keşfetmeye dayanır. Siz siz olun çocuklarınızı ikna etmek için rüşvetler teklif ederek şartlanmalarını sağlamayın. Yapılacak en doğru şeylerden bir tanesi çocuklarınıza kazandırmak istediğiniz yemek alışkanlığı doğrultusunda sunacağınız yemeği etkileyici biçimde sunmaktır. Çocuğunuza sunacağınız yemeğin ve sunum yapacağınız çatal, kaşık ve tabakların göze hoş görünmesine ve ilgisini çekmesine dikkat etmelisiniz.

Çocuklara Yemek Alışkanlığı Kazandırmakta Renklerin Önemi
Çocuklara Yemek Alışkanlığı Kazandırmakta Renklerin Önemi

Çocuklar İçin Renklerin Önemli Olduğunu Unutmayın

Çocukların biz yetişkinlerden farklı olduğunu unutmamalısınız. Onların dikkatini capcanlı renklere sahip birçok araç gereçle çekebilirsiniz. Brokoli yemeyi hiç sevmeyen bir çocuk bile doğru yoldan yaklaştığınızda sizi reddetmeyecektir. Çocuğunuzun ilgi duyduğu renkleri keşfederek işe başlamanız faydalı olacaktır. Canlı renklere sahip bardaklar kullanarak çocuğunuzu süt içmeye ikna edebilirsiniz veya çocuğunuzun sevdiği bir çizgi kahramanın bulunduğu ürünleri tercih edebilirsiniz.

Çocukların Yemek Tercihleri
Çocukların Yemek Tercihleri

Her Çocuğun Doğuştan Sahip Olduğu Bir Tercih Skalası Olduğunu Unutmayın

Çocuklarımızın da bizler gibi bir damak tadı ve tercihleri bulunmaktadır. Biz onların her şeyi tüketmelerini ve sağlıklı olan her şeyi yemelerini isteriz. Fakat durum her zaman bu şekilde gelişmemektedir. Örneğin çocuğunuz doğduğu ilk günden itibaren asla zeytin yemeyi kabullenmeyebilir veya asla muz tüketmek istemeyebilir. Bu durumda söz konusu gıdaları çocuklarınıza farklı yemekler içinde hissettirmeden yedirmeye çalışabilirsiniz. Çocuklarınızla ilgilenmeniz ve ne istediklerini dinlemeniz fayda sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*