Eğlenceli mutfak etkinlikleri
Eğlenceli mutfak etkinlikleri

Çocuğunuzla kaliteli vakit geçirmek için en uygun yer belki de mutfak. Her konuda sınırsız bir heyecan ve merak duygusuyla dolu olan çocuklar, genellikle mutfakta zaman geçirmekten hoşlanırlar. Ancak çocuğunuzla yapacağınız bu aktivite sırasında onu mutfaktan soğutmamak ve kötü sonuçlar almamak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar da var. İşte çocuğunuza mutfağı sevdirmek için 3 ipucu…

Çocuklarla mutfak
Çocuklarla mutfak

1) İşin Çekirdeğine İnin

Bu doğal bir insan davranışı olarak herkeste geçerli bir kural aslında. İnsanlar, derinine inebildikleri, tabiri caizse çekirdeğine dokunabildikleri konularda aitlik ve sahiplik hissetmeye daha yatkın olurlar. Yani diyelim ki çocuğunuz pırasa yemeyi sevmiyor. O zaman ona pırasa yemesi için ısrar ederek daha çok soğumasına sebep olmayın. Daha mantıklı olan yol, ona pırasa yapmayı öğretmek olacaktır. İnsanlar özellikle emek sürecine katıldıkları aktivitelerin sonucunu da görmek isterler. Yani pırasayı kendisi yapan bir çocuk, tadının nasıl olduğunu da merak edecektir.

Çocuklarla mutfak vakit geçirmek
Çocuklarla mutfak vakit geçirmek

2) Takdir Edin

Küçük bir çocuk elbette insani yeterlilikler açısından bir yetişkin gibi gelişkin bir bakış açısına sahip olmayabilir. Hayal gücü gelişkin bir çocuk olsa dahi teknik detaylarda yetişkinler kadar boğulmayacaktır. Yani bütün bir gününü yeni şeyler keşfederek geçiren bir çocuğa “her yeri kirlettin” diye kızmaktansa destekleyici konuşmalar yapmak daha uygun olacaktır. Öncelikle yaptığı şeyler için takdir gören bir çocuk takdir etmeyi de öğrenecektir. Ayrıca çocuklukta özsaygısı ve özsevgisi oturmayan bir çocuk büyüdüğünde de hep bu konularda sorun yaşayacaktır. Bu sebeple öncelikle verdiği emeğin ne kadar kıymetli ve takdire değer olduğunu gösterdiğiniz çocuğunuza daha sonra mutfaktaki kirlilikten bahsedebilirsiniz. Bu sorumluluk almasına da yardımcı olacaktır.

Mutfakta çocuk
Mutfakta çocuk

3) Yaratıcılığının Budayıcısı Olmayın

Elbette her yemeğin kendi içinde kuralları ve mutfağın bazı kaideleri vardır. Ancak unutmayın ki yaratıcı fikirler, eskilerini yıkarak onların üzerinden yeni kurallar yaratır. Eğer çocuğunuz tavuk soteye çileğin çok yakışacağını düşünüyorsa engel olmayın ve denemesine izin verin. Belki sonuçlarına sizlerin de şaşıracağı lezzetler yakalayacak, belki bir daha asla denemeyeceğiniz kötü sürprizlerle karşılaşacaksınız. Ancak hangi koşulda olursa olsun bu yine de çocuğunuzun keşfi olacak ve iyisiyle kötüsüyle, onun nazarında çok kıymetli bir yere konulacak. Yani çocuğunuz yeni şeyler denemek konusunda heyecanlı ve motive durumdayken en büyük engel olarak sizi görmemeli. Unutmayın ki çocukken yerleşen davranış biçimleri ve kişilerle ilgili karakter analizleri bütün bir yetişkinlik boyunca kemik fikirler halini alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*