Konutumuzun dört bir yanını süsleyen anıların bekçileri fotoğrafları ve sanat yapıtlarını nasıl organize etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız, bu sorunun tahlili gözlerin nereye odaklanmasını istediğinizle birebir ilgili. Çerçeveleri yerleştirmenin de bir sanat olduğunu unutmayın.

Odak noktası yaratın

Fotoğraflardan ya da sanat yapıtlarından bir küme oluşturmak, cazip bir odak noktası yaratmak ismine güzel bir fikirdir. Bunun için öncelikle duvara asmak istediklerinizi yere koyup nelerin yan yana gelmesini istediğinize ve duvarda çerçevelerle yaratacağınız forma karar verin. Böylelikle duvarda fazladan delikler açmadan her bir parçayı rahatlıkla hareket ettirebilir, istediğiniz biçimi yakalayana kadar rahatça modüllerin yerlerini değiştirebilirsiniz.

Asimetrik düzenleyin

Birbirine benzemeyen fotoğrafları yahut farklı üsluplara ilişkin tabloları asimetrik bir biçimde bir ortaya getirerek kullanırsanız doğal bir istikrar yakalamış olursunuz. Simetrik dizilmiş tablolar sanat galerilerine hastır. Unutmayın meskeniniz sizin karakterinizi ve seçimlerinizi yansıtır, burada kuralları koyan sizsiniz.

Yaşanmışlık hissini pekiştirin

Çerçevelerden bir kaçını duvara asmadan dayamak yere hem dinamizm katar hem de ortamdaki yaşanmışlık hissini artırır. Mekanınızın elverdiği ölçüde kimi tabloları yere koyarak duvara yaslayabilir, fotoğraftaki üzere ahşap duvar bordürlerine yahut ince raf sistemlerine yerleştirebilirsiniz. Böylelikle sıkıldığınızda yerlerini de çarçabuk değiştirebilirsiniz.

Duvarınız size ilham versin

Konutunuzun dekorasyonunda kullandığınız her renk, her form ve her nesne genel bütün içinde bir ahenk oluşturmalı. Duvarlarınıza astığınız tablolar etrafında bulunan nesnelerle görsel etkileşim içindedir. Fotoğrafta gördüğünüz üzere farklı çerçeve ve yapıtları bir ortada sergileyen bir duvar kurgusu gücü yüksek bir atmosfer yaratır. Yüzünüzü bu türlü bir duvara dönerek çalışmak ise ilham dozunuzu yükseltecektir.

Anılarınızı canlandırın

Duvarınızı pahalı anılarınızın şahidi fotoğraf kareleriyle süslemek yerinizi kişiselleştirirken samimi kılan bir ögedir. Albenisi yüksek siyah beyaz fotoğraflarla kurgulayacağınız bu tip bir köşede fotoğrafları paspartu kullanarak çerçeveletmek ve genel bütün içinde ahengi yakalamak için tıpkı tip çerçevelere yer vermek istikrarlı bir kompozisyon yaratacaktır.

Kontrast oluşturun

Çağdaş, yalın yahut minimal bir dekorasyon tarzınız varsa çağdaş sanat yapıtları ve heykeller genel kurguyu destekleyecektir. Ancak buna karşılık kabartmalı antika çerçeveler ve klasik seçimlerle oluşturacağınız bir duvar genel bütün içinde kontrast yaratarak ilgiyi üzerine çekecektir.

Nesneler ortasındaki ahengi yakalayın

Sergileme aritmetiğindeki altın kural sergilenenler ortasındaki ahengi yakalamaktan geçiyor. Feng Shui’ye nazaran su elementini sembolize eden cam materyali yerde bilgeliği ve hisleri söz eder. Çerçevelerinizin önüne yerleştireceğiniz sanatsal formlara sahip bir cam aydınlatma ardındaki fonla uyumlu bir ahenk yaratacaktır. Bu fotoğraftaki üzere zincir askılı pirinç bordürlü çerçeveler dekorasyon tutkunlarının yeni gözdesi. Kuruttuğunuz çiçekleri, yaprakları yahut yolda yürürken omzunuza düşen bir kuş tüyünü sergilemek için hoş bir alternatif.

Cam seçiminize dikkat edin

Çerçeveleteceğiniz fotoğraf yahut çizimlerde kullanacağınız cam mat olmalıdır ki üzerine gelen ışığı camından yansıtmasın. Paspartu kullanımı ise yapıta karşıdan bakıldığında odaklanmayı ve ayrıştırmayı artıran bir faktör olarak yapıtınızı öne çıkartacaktır. Dikkat! çerçevelerinizi asacağınız duvarın tek renk olması değerlidir. Desenli bir duvar kağıdı üzerine yerleştireceğiniz çerçeveler görsel bir karmaşa yaratacaktır.

Yaratıcılığın dozunu artırın

Afiş, poster, illüstrasyon yahut mecmualardan beğenip kestiğiniz fotoğrafları duvarınıza çerçeveletmeden yapıştırmak yere daha dinamik ve genç bir ruh katacaktır. Hatta fotoğrafta görüldüğü üzere renkli yahut siyah yapışkan bantlarla geometrik bir çalışma yapabilir böylelikle duvara üç boyutlu bir derinlik kazandırabilirsiniz.

Pratik yoldan çözümleyin

Duvar kenarında uygun bir dresuarınız, konsolonuz yahut bankınız varsa çerçevelerinizi üzerine koyabilir, duvarda delikler açmadan estetik bir görünüm yakalayabilirsiniz. Ayrıyeten çerçevelerin yanına koyacağınız dekoratif nesneler ve bitkiler yardımcı oyuncu olarak dekorasyon kurgunuzu zenginleştirme vazifesini üstleneceklerdir.

(Bu yazı birinci evvel oggusto.com’da yayınlanmıştır.)