Çaydanlık & Demlik Temizliği Nasıl Yapılır?
Çaydanlık & Demlik Temizliği Nasıl Yapılır?

Malum hemen hemen herkes çay içmeyi sever. Sabah kahvaltılarının baş tacı, kalabalık misafirlerin can kurtaranıdır. Ama ne kadar sevilse de temizliği de çok önemlidir. Bazen klorlu sular yüzünden içi kireç tutar bazen de çayın renginden içi kararır. Ne kadar yıkansa da bir türlü temizlenmez. Zararı olmadığını düşünsek de bunu bilemeyiz o yüzden hijyen ve sağlık açısından sık sık temizlemekte fayda vardır. Ki zaten görüntüsü de pek iç açıcı değildir. “Tamam, sağlık açısından iyi değil, görüntüsü de pek hoş değil. Ama biz bu çaydanlık ve demlikleri nasıl temizleyebiliriz?” diye soruyorsanız. O zaman;

EWs Bakalit Kulplu Pramit Granit
EWs Bakalit Kulplu Pramit Granit

Çaydanlık ve Demlik Temizliği Başlasın

1. Klasik hemen hemen her yerde satılan kimyasal parlatıcılar sayesinde parlatılabilir.

2. Çamaşır deterjanı yöntemi, çok az ıslatıp bir sünger yardımıyla ovalayarak parlatmak mümkündür.

Doğal Yöntemlerle Çaydanlık ve Demlik Temizliği

3.Kabartma tozu yöntemi, bildiğiniz bir paket kabartma tozunu içi kömür gibi kararmış demliğinizin içine boşaltın. Sonra demliğinizin üzerinden iki üç parmaklık boş kalasaya kadar suyla doldurun. Ocağın altını yakın ve kaynamaya bırakın. Kaynamaya başlayınca ocağın altını kısın. Köpürmeye başlayan karışım taşmaya yakın ocaktan alın bir kaba boşaltın. Son olarak da bir süngerle ovalayıp durulayın. İşte demliğiniz ışıl ışıl parladı.

4. Sirke yöntemi, yarım çay bardağı sirkeyi demliğin içine koyun üstüne iki bardak sıcak veya da soğuk su ekleyin ve kaynamaya bırakın yaklaşık 20 dakika kaynattıktan sonra karışımı boşaltın bir sünger ile ovalayıp durulayın. Demliğiniz hazır.

 

Temizleme Sorunu Çekmeyeceğiniz EWs Porselen Isıya Dayanıklı Renkli Saplı Küçük Demlik
Temizleme Sorunu Çekmeyeceğiniz EWs Porselen Isıya Dayanıklı Renkli Saplı Küçük Demlik

İçi Kalıp Gibi Kireç Bağlamış Çaydanlıklar İçin Çözüm Ne?

1.Limon yöntemi… Demlik çaydanlık içine bolca su koyup bir iki dilin limon koyarak kaynatınca kireçler çözülmeye başlar

2. Limon tuzu yöntemi, en etkili yöntemdir 2 yemek kaşığı limon tuzunu çaydanlığın içine koyup üstüne de bolca su ekleyerek kaynamaya bırakın bir süre kaynattıktan sınra kireçlerin yok olduğunu göreceksiniz.

Evet çaydanlığınız ve demliğiniz hazır, hem tertemiz oldu hem de ışıl ışıl parlıyor. E, madem o kadar uğraştınız. Tavşan kanı çayı hak ettiniz. Afiyet olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*