Buzdolabı Temizliği
Buzdolabı Temizliği

Evlerin vazgeçilmez eşyalarının en başında gelir buzdolapları ve sürekli kullandığımız için çok çabuk kirlenirler, bazen kötü kokulara maruz kalabilirsinzi. Peki buzdolapları temizlenirken nelere dikkat edilmelidir?

Kontrol Ve Ön Hazırlık;

Buzdolabı temizliği sırasında güvenlik amaçlı olarak fişini çekmeli, içini tamamen boşaltmalı, miadı dolan ve bozulmaya yüz tutmuş kokuya neden olabilecek bütün yiyecekleri atmalısınız.

Çıkarılabilir Parçaların Temizlenmesi;

Buzdolabınızın içinde olan rafları, düzenleyicileri ve saklama kaplarını çıkarmalısınız. Bir sünger kullanılarak ılık su ve sıvı deterjan ile bu malzemeler yıkanmalıdır.

Çıkarılabilir Parçaların Temizlenmesi

Temizlik Malzemesi Seçimi;

Buzdolapları içerisinde gıda saklandığından, olumsuz sağlık koşulları ile karşılaşmamak için ağır kimyasal temizleyicilerden uzak durmalısınız.

Buzdolabı İçi Ve Dondurucunun Temizlenmesi

Buzdolabının içinin temizlenmesi; Evinizde her zaman bulma imkânınız olan bazı ürünlerle daha sağlıklı temizlik yapmanız mümkündür. 2 yemek kaşığı kabartma tozu ve yarım kova sıcak su ya da orta büyüklükte bir kase içine ılık su ve yarım çay bardağı sirke ekleyerek ağır kimyasallardan uzak daha sağlıklı bir temizlik yapmanız mümkündür. Aşınma ve zedelenmelere karşı yumuşak bir bez yardımıyla buzdolabının içi silinmeli ve daha sonra kuru bir bez ile kurulama yapılmalıdır.

Dondurucunun temizlenmesi; Püskürtmeli bir şişe içine koyacağınız 1 yemek kaşığı sirke, 1 yemek kaşığı karbonat ve bir miktar su ile dondurucunuzun her yerine bu karışımı sıkarak yumuşak bir bez ya da sünger ile silmeli ve ardından kuru bir bez ile nemini almalısınız.

Buzdolabı İçi Ve Dondurucunun Temizlenmesi
Buzdolabı İçi Ve Dondurucunun Temizlenmesi

Buzdolabının lastiklerinin temizlenmesi; Bazı durumlarda buzdolabınızın lastik kısmında da kir birikebilir.  Bu kirlerden kurtulmak için, bir kabın içine bir miktar karbonatı ıslatarak bir diş fırçası yardımıyla boydan boya tüm lastiğin aralarını ovduktan sonra nemli bir bezle lastiği kurulamalısınız.

Buzdolabının dış kapağının temizlenmesi; Fısfıslı bir şişe yardımı ile içine koyacağınız karbonatlı – sirkeli suyu püskürterek ve temiz bir bez yardımıyla güzelce silerek temizleyebilirsiniz.

Buzdolabınızı temizledikten sonra yiyecekler düzenli bir şekilde yerleştirilmeli dökülme riski olan sulu gıdalar saklama kapları içine aktarılarak raflara yerleştirilmelidir. Bu temizleme işlemleri ayda 1 kez yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*